Egy tanulmányban összehasonlították a transzgénikus szójabab és a nem transzgenikus szójabab fehérjéit. A transzgénikus szójába egy idegen gént ágyaztak be, és csak egy olyan fehérjét kellett volna tartalmazniuk, amely korábban nem létezett.
Az összehasonlítás azonban kimutatta, hogy körülbelül 40 fehérjében volt különbség a kettő között. A fehérjék fele eredetileg jelen volt, de a transzgenikus módosítás után eltűnt, a másik fele nem volt jelen, de a transzgenikus módosítás után megjelent.
Ezzel szemben
a kialakulóban lévő génszerkesztési technikák specifikus gének pontosabb módosítását teszik lehetővé.
Olyan ez, mintha úgy módosítanánk a cipzár egy részét, hogy levágunk egy adott szegmenst, és kicseréljük egy újra. Előfordulhatnak azonban hibák, váratlan változások a vágás és javítás folyamatában, illetve a cipzár egy másik hasonló része is levágható.
Ennek a folyamatnak előre nem látható mellékhatásai lehetnek, például
új allergiát okozó fehérjék vagy új méreganyagok keletkezhetnek
A géntechnológiai eljárás, ami magában foglalja a génszerkesztést is, kétségtelenül képes károsítani a DNS-t. Ha megváltoztatjuk a gén működését, automatikusan megváltozik a növény biokémiáját. A megváltozott biokémiában pedig benne lehetnek új toxinok vagy allergének termelődése.
Több gyomirtó szer használata?
A GMO-élelmiszerekkel kapcsolatos másik fő probléma a gyomirtószer-maradék.
A legtöbb terménybe, akár genetikailag szerkesztett, akár genetikailag módosított, gyomirtószer-rezisztens géneket építettek be. Ezt azért teszik, hogy a gyomirtó szer alkalmazásakor maguk a növények ne károsodjanak.
A gyomirtószer-rezisztens növények ültetésekor a gazdák bőségesen használhatják a gyomirtószereket. Hosszú távon azonban a célba vett gyomok is egyre inkább gyomirtószer-rezisztensek lesznek, ami a herbicidek használatának és a rezisztencia fokozódásának körforgását eredményezi.
A gyomirtószer-rezisztens GM-növények 1996-os bevezetése óta a gyomirtószerek alkalmazása minden évben jelentősen megnőtt.
A termesztett növényekben lévő herbicid-maradványok is egyre nagyobb mennyiségben fordulnak elő.
Az egyik legszélesebb körben használt gyomirtószer a Roundup kereskedelmi név alatt forgalmazott glifozát. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a glifozátot a 2A csoportba tartozó rákkeltő anyagként sorolta be.
A génmódosított növények 80 százalékát, különösen a kukoricát, szóját, repcét, gyapotot, cukorrépát és lucernát kifejezetten glifozát-rezisztencia génekkel hozzák forgalomba.