A minap egy nagyszabású és fontos, Lisszabonban megrendezett energetikai innovációs fórumon vett részt a Makronóm, ahol nem is egy, hanem mindjárt két magyar vonatkozású projekttel találkoztunk.
Az EIT Innoenergy szervezésében megrendezett összeurópai kiállításon
40 országból több mint 150 innovatív kis- és középvállalat mutatta be átfogó módon azt, hol is tartanak ma az európai fenntartható energetikai technológiák.
Voltak itt nagyipari megoldások, zöld közlekedési innovációk, akkumulátor-technológiák, napelemes cégek és döbbenetesen hatékony hőtárolók. De még egy NASA-s ex űrhajós is tartott előadást, amelyet követően exkluzív interjút is készítettünk vele.
Csak ezt a telet éljük túl valahogyan!
A háború okozta energetikai krízis rányomta a bélyegét egész Nyugat-Európa gondolkodására, stratégiájára, és nagyjából így írható körül: „csak ezt a telet éljük túl valahogy...”
Voltak érdekes számok és trendek, de kissé leegyszerűsítve, mást sem hallottunk a The Business Booster (TBB) nevű, idén ősszel immár tizedszer megtartott EU-s csúcs innovációs fórumon, minthogy most még sokkal nagyobb szükség van az energetikai innovációk eddiginél is gyorsabb és látványosabb elterjesztésére.
Mert
sok-sok tudás és technológia már adott, csak ki kellene törjenek a laborok, a startupok és a nagyvállalati kutatás-fejlesztési boszorkány-konyhák mélyéről.
Lelkiismeretesen végigjártuk a kiállítói standokat, és néhol igencsak meglepődtünk. Kissé önkényesen, de az érdekességet és a hasznosságot messzemenőkig szem előtt tartva kiválasztottuk Önöknek azt a hét céget, amelyet a leginkább jövőformálóknak tartunk.
(A két magyar vonatkozásúcéget most, a másik ötöt néhány napon belül, e cikk folytatásaként mutatjuk be - a szerk.)
A magyarok is a térképen vannak!
E legjobb hét közé egy magyar és egy magyar vonatkozásokkal is bíró délvidéki, egészen pontosan szabadkai akkumulátoros fejlesztő- és gyártó vállalat is bekerült. Utóbbinál például kiemelt üzenet volt, hogy a magyar (az európai uniós) határtól mindössze 33 kilométerre működnek.
De ne szaladjunk ennyire előre, lássuk egyesével az EIT Innoenergy által is figyelemre érdemesnek tartott top energetikai innovációkat. Mivel haza húz a szívünk, kezdjük is a magyar és a délvidéki csapatok bemutatásával.
A magyar startupokat követő közönségnek talán be sem kell mutatni a meglehetősen egyszerűen, mozgó alkatrészek nélkül működő, mégis zseniális magyar találmányt, az állapotváltó, avagy fázisváltó anyagokon alapuló, de kimagasló hatásfokú hőtárolót, vagy mondjuk így: hő-akkumulátort.