A fő tartalékvaluták ugyan megőrzik dominanciájukat, mint értéktároló eszközök, hiszen ez a dominancia nem csupán a kibocsátó ország gazdasági méretének, valamint a pénzügyi piac mélységének függvénye, hiszen fontos egy erős intézményi alap is, amely elengedhetetlen a befektetők bizalmának fenntartásához. A technológia nem helyettesítheti a független jegybankot és a jogállamiságot sem.
Ehhez hasonlóan a CBDC sem oldja meg a jegybanki hitelességben mutatkozó esetleges gyengeségeket, mint ahogy más olyan problémákat sem, mint adott esetben egy kormány fegyelmezetlen fiskális politikája, amely direkt módon befolyásolja a nemzeti valuta értékét. Ha egy kormánynak magas a költségvetésében a deficit, akkor a jegybanknak több pénzt kell teremtenie ennek a deficitnek a finanszírozására, aminek ugyanakkor inflációnövelő és a jegybanki pénz vásárlóerejét csökkentő hatása van attól függetlenül, hogy fizikai kézzel fogható vagy digitális pénzről beszélünk.
A kormány dönt
Végső soron a kormányok kezében a döntés, hogy az új pénzügyi technológiáknak ellenállnak-e, felvállalják-e azokat vagy esteleg passzívan fogadják őket. A kriptovalutákkal és CBDC-vel akut a kérdés, hogy egyrészt a kormányoknak milyen szerepet kell vállalniuk a pénzügyi piacokon, másrészt, hogy a kormányok hatással vannak-e olyan területekre, amelyeket lehetőség szerint a magánszektorra bíznának, harmadrészt, hogy a kormányok képesek-e kompenzálni a piaci kudarcokat a fejlődő gazdaságokban és olyan fejlett gazdaságokban is, ahol nagyszámú a bank nélküli, illetve az alulbankozott háztartás. Ez utóbbira jó példa az Amerikai Egyesült Államok.
A közelmúltbeli folyamatok intő jelként szolgálnak arra vonatkozóan, hogy a kriptovaluták fellendülése és összeomlása elengedhetetlenné teszi ennek a szektornak a szabályozását, amennyiben meg akarjuk őrizni a pénzügyi piacok integritását, biztosítani akarjuk a megfelelő befektetővédelmet, valamint, ha elő akarjuk mozdítani a pénzügyi stabilitást.
Mindezekkel együtt is, mivel nagy a hatékonyabb fizetési szolgáltatások iránti kereslet, mind kiskereskedelmi, mind nagykereskedelmi és határokon átnyúló szinten, a magánszektor által irányított pénzügyi innovációk előnyösek a háztartások és a vállalatok számára. Ebben a vonatkozásban a jegybankok és a pénzügyi szabályozó szervek előtt álló legjelentősebb kihívás a pénzügyi innováció és a tájékozatlan befektetők kockázatainak mérséklése, valamint a pénzügyi stabilitás egyensúlyának megteremtése.
Ezek az új pénzügyi technológiákkal a szegényebb háztartások számára is könnyebbé válik a pénzügyi termékekhez, szolgáltatásokhoz való hozzáférés, ami lényegében „demokratizálja” a pénzügyeket. De azt figyelembe kell venni, hogy a pénzügyi technológiai innovációk kettős hatást gyakorolnak a jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségre, még azok is, amelyek hatékonyabb pénzügyi közvetítést tesznek lehetővé.
Az új pénzügyi technológiák, innovációk előnyeit többnyire azért a gazdagabbak ragadhatják meg, közülük is azok, akik a pénzügyi hozamok növelésére és a kockázatok diverzifikálására használnák őket, de a meglévő pénzintézetek is saját hasznukra alkalmazhatják ezeket a változtatásokat. De az is igaz, hogy mivel ez utóbbiak gazdaságilag háttérbe szorítottak és korlátozott digitális hozzáféréssel rendelkeznek, valamint nincsenek pénzügyi ismereteik, a változtatások egy része olyan befektetési lehetőségekbe vonhatja be őket, amelyek kockázatait nem ismerik fel teljesen.
Egy másik változás, amit ezek az újítások elhozhatnak az a nagyobb nemzeti és nemzetközi rétegződés. Ezzel a kisebb gazdaságok és a gyenge intézményekkel rendelkezők hirtelen azt tapasztalják, hogy valutáik a jegybankjaikkal együtt eljelentéktelenedtek, amivel lényegében még nagyobb gazdasági és pénzügyi hatalmat juttatnak a nagyobb gazdaságok kezébe.
De még egy ilyen világban is fontos szerepe van a kormányoknak a szerződéses és tulajdonjogok érvényesítésén keresztül a befektetők védelmével és a pénzügyi stabilitás biztosításával egyetemben. Ráadásul az innovatív pénzügyi termékek jobban működnek úgy, ha a kormányzat felügyeletéből eredő bizalomra épülnek. A kormányok felelősek azért, hogy a törvények és az intézkedések támogassák a tisztességes versenyt. A kriptovaluták és a bitcoin a kormány oldaláról azért problémásak, mert államilag nehéz ellenőrizni őket.
Borítókép: MTI/ EPA/ Rungrodzs Jongrit