Történelme egyik legsúlyosabb gazdasági tele elé néz Nagy-Britannia. A tomboló energiaválság nemcsak a lakossági fogyasztókat, hanem a vendéglátóipart is földhöz vágja. A szigetországban máris sorban zárnak be a kávézók és a sörözők, mert esélyük sincs kifizetni az irreális közüzemi számlákat.
Több ezer brit pub bezárhat, mert brutálisak az energiaszámlák
Az előrejelzések szerint a télen több ezer vendéglátóhely fogja lehúzni a rolót Britannia-szerte, hiszen nem csak a tulajdonosok, de a vendégkör is ugyanazokkal a problémákkal küzd. Márpedig ha a sörivó britek nem tudják kifizetni az otthoni számláikat sem, kétszer is meggondolják, hogy kocsmázni induljanak – nemzeti sport ide, hagyomány oda.
Egyetlen lehetőségként természetesen
a kocsmai áremelés jöhet szóba, ám a tulajdonosoknak nincs sok sanszuk arra, hogy ezzel kompenzálják a brutális energiaszámlákat.
Tom Stainer, a CAMRA nevű, 160 ezer tagot számláló fogyasztói csoport kommunikációs igazgatója eljátszott azzal a gondolattal, hogy mennyire kellene emelni egy pint (nagyjából egy félliteres korsó) sör árát ahhoz, hogy – feltételezve a békeidők fogyasztási mennyiségét – megtérüljön a nyitvatartás, de még neki is csak izzadva jött ki a matek.
Egy korsó sör 7-9 ezer forintért?!
Számításai szerint ugyanis a sör árát alsó hangon 15-20 fontra kellene feltolni a pubok tulajdonosainak, ami
nagyjából 7-9000 forintnak megfelelő összeg
– ez pedig még Nagy-Britanniában is elég súlyosnak mondható fél liter sör elkortyolgatásáért.
Stainer hozzátette: ez csak keserű fantáziálás a számokkal, hiszen nem lesz ember, aki ennyi pénzért akarna hozzájutni kedvenc italához. Arról nem is szólva, hogy a britek már a jelenlegi árakat is aránytalanul magasnak tartják a kocsmákban.
A szakember szerint most minden szem az új miniszterelnökre, Liz Trussra szegeződik, aki a remények szerint intézkedéseivel tud majd valamit kezdeni az energiainflációval, mielőtt a „tökéletes vihar” egész egyszerűen elsodorja a vendéglátást a szigetországban.
Fotó: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga