Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
Károly királynak egy 1993-ban bevezetett szabálynak köszönhetően nem kell örökösödési adót fizetnie a Lancaster hercegségbeli birtok után, amelyet a királynőtől örökölt. A törvényt azért hozták létre, hogy megvédje a királyi család vagyonát akkor, ha rövid időn belül két uralkodó is meghal.
A törvénynek köszönhetően a királyi család tagjainak nem kell megfizetniük a 325 000 fontnál (közel 150 millió forintnál) nagyobb értékű ingatlanok után azt a 40 százalékos illetéket, amelyet a nem királyi családban élő brit lakosok fizetnek.
Az 1993-as törvényt először 2002-ben alkalmazták, amikor az anyakirálynő mintegy 80 millió dolláros (31,3 milliárd forintos) vagyont, köztük egy Faberge-tojásgyűjteményt hagyott a királynőre.
A Lancaster-birtok tavaly 24 millió font (11 milliárd forintos) bevételt termelt a pénzügyi nyilvántartás szerint, és mostantól a király jogosult a bevételre.
A hercegség honlapja szerint idén március végén több mint 650 millió font (közel 300 milliárd forint) értékű vagyona volt a királyi családnak. Egy 1702-ben elfogadott törvény viszont megtiltja az uralkodónak, hogy a vagyonból bármit is eladjon.
Bár örökösödési adót nem fizetnek, a királynő 1993-ban elkezdett önkéntesen jövedelem- és tőkenyereségadót fizetni a birtok után, és Károly is dönthet úgy, hogy követi ezt a példát.
Borítókép: MTI/AP/PA pool/Victoria Jones
További cikkeink a témában:
Mennyibe kerül a briteknek a királyság fenntartása?