Pósa Tibor írása a Makronómon.
A jelenlegi helyzetre adandó sürgető válaszok adták meg a negyedik budapesti Eurázsia Fórum sava-borsát. A világ és benne a gazdaság számos sebből vérzik. Az egyszerre jelentkező mind magasabb infláció, benne a növekvő élelmiszerárakkal, az enerigiakrízis, amely országokat ránthat magával, a lassuló növekedés, amelynek következtében az egész világon reszesszió ébredezik, a klímaválság miatt bekövetkező katasztrófák és a közelünkben pusztító háború – mind-mind olyan témák, amelyek most egyszerre várnak megoldásra.
Titkos recept
A Magyar Nemzeti Bank szokásos őszi nemzetközi fórumán Európa és Ázsia 18 országának 48 előadója, gazdasági és politikai szakértője vett részt, és kereste a a válaszokat a fenti felvetésekre. A hibrid konferencián az előadók többsége személyesen volt jelen, de voltak olyanok is, akik videóhívással kapcsolódtak be a tanácskozás munkájába.
A résztvevők olyan neves személyiségek közül kerültek ki, akiknek véleményére adnak a gazdasági, pénzügyi és üzleti életben, a nemzetközi kapcsolatokban, de akár az oktatás, a társadalomtudományok, a technológia és az innováció területén is.
A fórum munkájában részt vett például Jeffrey D. Sachs, az amerikai Columbia egyetem oktatója és Raekwon Chung dél-koreai professzor is, aki 2017-ben többedmagával környezetvédelmi tevékenységéért kapott Nobel-békedíjat.
A kétnapos fórumot Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke nyitotta meg, aki elmondta: szerinte a párbeszédben rejlik az együttműködés és a gazdasági növekedés „titkos receptje”.
A gazdasági fenntarthatóság érdekében fel kell gyorsítani a zöld átmenetet és a digitális átállást – mondta a jegybankelnök. Hozzáfűzte, hogy hét bő esztendő után most „a tudás, a tehetség és a technológia fúziójára” van szükség ahhoz, hogy a megújulás és fejlődés útján maradjunk. Matolcsy György kifejtette: a gazdaságtörténetben megfigyelhető, hogy jellemző mintázatok követik egymást. A jelenleg tapasztalt fejlemények nagyon hasonlítanak az 1940-es és 1970-es években tapasztaltakra.
A szélsőséges helyzeteket el kell kerülni, és ezt csakis párbeszéddel lehet elérni.
A közgazdászoknak meg kell tanulniuk azt, amit a természettudományok művelői már régóta használnak, mégpedig, hogy „komplex rendszerekben” gondolkodjanak. A „szabályok és minták” könnyen ismétlődhetnek, ezért kiismerhetők. Végezetül nyitó beszédében kifejtette azt a reményét, hogy az emberiség tanulni fog a múlt hibáiból, és azokat nem követi el újból.
Családsegítő programok
A kultúra és a gondolkodásmód legalább annyira fontos, mint a gazdasági kapcsolatok erősítése – ezt hangoztatta felszólalásában Csák János, a kultúráért és innovációért felelős miniszter. Kihangsúlyozta: kiemelten fontos, hogy a társadalom reprodukálja magát. A magyar kormány különböző családsegítő programokon keresztül támogatja a gyermekszületések számának növekedését.
Az innovációt is felügyelő miniszter elmondta, hogy hazánk ezen a téren kiemelkedően jó eredményt ér el Európában.