Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetőjének elemzése Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
Ez év júliusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az építményfőcsoportok termelése közül az épületek építéséé 0,5, az egyéb építményeké 7,0 százalékkal növekedett. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,8 százalékkal magasabb volt a júniusinál – derült ki a KSH adataiból.
2022 júliusában az előző év azonos hónapjához képest az építményfőcsoportok termelése közül az épületeké 0,5, az egyéb építményeké 7,0 százalékkal nőtt.
Csökkent viszont a megkötött új szerződések volumene, a 2021. júliusi bázisnál 16,6, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 20,3, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 13,0 százalékkal kisebb volt. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 14,7 százalékkal csökkent.
Növekedett viszont az egyéb építményeké, méghozzá 12,2 százalékkal az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Az építőipari vállalkozások július végi szerződésállományának volumene 0,3 százalékkal nagyobb volt a 2021. július véginél.
Összességében a 2022-es év első hét hónapjában az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés 6,3 százalékkal bővült - foglalta össze a KSH.
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője szerint a júniusi teljesítménycsökkenés után júliusban ismét új erőre kapott az építőipar: a kibocsátás volumene mind éves (3,0 százalék), mind havi alapon (5,8 százalék) bővült. Azaz
az ágazat termelését egyelőre nem vetette vissza a dráguló energia és építőanyag, valamint az orosz-ukrán háború okozta ellátási nehézségek sem
– mutat rá Regős Gábor. Makronóm Intézet szakmai vezetője úgy látja, hogy a júliusi adat még nem tükrözi a kereslet visszaesését sem, amelynek fő tényezője az állami kiadásvisszafogás lesz, elsősorban a még el nem kezdett beruházások elhalasztása révén.
Ugyanakkor a bizonytalan gazdasági helyzetben
a vállalatok egy része is a beruházásainak halasztása mellett dönthet, illetve az építőipar termelői árainak drasztikus emelkedése is mérséklően hat a keresletre. Az 5 százalékos lakásáfa meghosszabbítása azonban pozitívan tudja a jövőben is befolyásolni az ágazat teljesítményét.
Ezt a kettősséget mutatja az is, hogy míg az ágazat szerződésállományának volumene az egy évvel ezelőtti szinten stagnált, addig az új szerződések volumene jelentősen, 16,6 százalékkal csökkent.
Az ágazat szerződésállománya tehát magas, több mint 3 ezer milliárd forint, így rövidtávon az ágazat teljesítményét sokkal inkább a szükséges nyersanyagok és az energia ára határozza meg.