Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Vajon milyen okok állnak a dollár erősödése mögött?
Simon Dániel, a Makronóm Intézet elemzőjének írása.
Az amerikai dollár erősödése mögött elsősorban a következő okok húzódnak meg: egyrészt az amerikai gazdaság ugyan nincs jó helyzetben, de már éppen kifelé jön a válságból, miközben a többi fejlett nagy gazdaság különböző okokból mind komoly kihívásokkal küzd, másrészt az amerikai jegybank a Fed, szeptember végén ismét folytatta az agresszív kamatemelési ciklust (ezúttal 75 bázispontos emelést hajtott végre). Jerome Powell jegybankelnök beszédében pedig megerősítette korábbi kijelentését, miszerint egészen addig emelik tovább a kamatot, amíg le nem törik az inflációt.
Az Amerikai Egyesült Államok gazdasága ugyan 2022 első félévében, ha hivatalosan nem is, de közgazdasági értelemben recesszióba került, azaz egymás utáni két negyedévben csökkent a mérete, de a második félévben már növekedés várható.
Ezzel párhuzamosan Kínában ismét terjedni kezdett a Covid, ami újabb lezárásokhoz vezethet, lassítva a gazdaságot. Az Európai Unió gazdaságait pedig mind az orosz–ukrán háború következményei, mind az egekbe szálló energiaárak (és elsősorban gázárak) sújtják, és könnyen lehet, hogy csak a következő hónapokban mélyül majd el a válság a kontinensen.
Továbbá ott van az eurózóna helyzete is, amelynek kamatszintjéről a frankfurti székhelyű Európai Központi Bank dönt. Az EKB szeptemberben ugyan növelte a kamat szintjét, de az még mindig nagyon alacsony (0,75 százalék, 1,25 százalék és 1,5 százalék), így dollár – euró viszonylatban relatív szigorítás figyelhető meg az amerikai valuta javára.
Ez pedig olyan összegeket jelentene, ami több déli államot, de elsősorban Olaszországot is az államcsőd szélére lökne.
A túl erős dollár jelenlétét egyébként globálisan lehetne kezelni. Az 1980-as évek elején ugyanis már megfigyelhető volt a dollár erősödésének folyamata (az akkori Fed elnök Paul Volcker-féle határozott kamatemelések miatt), és a legnagyobb fejlett gazdaságok vezetői akkor megegyeztek, hogy megállítják a többi ország gazdaságára nézve káros folyamatot. Az 1985-ös Plaza Egyezménnyel így leértékelték a dollárt a nyugatnémet, a japán, a brit és a francia valutákkal szemben, ami akkor helyre billentette az egyensúlyt. Jelenleg azonban kevés esély mutatkozik hasonló kollektív fellépésre.
(Fotó: Pixabay)