Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
A svájci kormány készül az energiahiányra, de a várható feszültségek egyre több politikust aggasztanak.
Svájc a többi európai államhoz hasonlóan kvótaszabályozással és a lakosság megértésére, illetve energiafogyasztás-csökkentésére apellálva készül az energiában szegény télre. A kantonok mindenesetre azt szeretnék, ha jobban bevonnák őket az előkészületekbe, mivel erősen aggódnak az energiahiány közbiztonságra gyakorolt hatásától.
St. Gallen kormánytanácsának biztonsági és igazságügyi vezetője, Fredy Fässler a svájci Blicknek adott interjújában egyáltalán nem rejtette véka alá aggodalmait: lehetséges zavargásokról és fosztogatásokról beszélt. „Képzeljük el azt a helyzetet, amikor az áramellátás hiánya miatt nem lehet pénzt felvenni az automatákból, nem lehet kártyával fizetni az üzletben, vagy tankolni a benzinkúton. A fűtés leáll, az utcák elsötétednek. Könnyen elképzelhető, hogy zavargások törnek ki, amivel együtt jár majd a fosztogatás is” – mondta, hozzátéve: az ország vezetőinek az ilyen szélsőséges események bekövetkeztére is fel kell készülniük.
Svájc nyolc évvel ezelőtt több gyakorlatot is végzett, azt szimulálva, mi történne az országban tartós áramkimaradás esetén.
többek között a vészgenerátorok hiányát a kórházak és a biztonsági szervezetek épületeiben. Ezeket a hiányosságokat orvosolták, a hatóságok pedig készen állnak arra, hogy a bankkártyák használhatatlansága esetén elegendő készpénz álljon rendelkezésre a lakosság megsegítésére, ám Fässler szerint ez messze nem elegendő: „nem akarom az ördögöt a falra festeni, de környezeti katasztrófáknál is előfordult, hogy egyesek fosztogatásba kezdtek. Ez ugyanúgy előfordulhat az áramszolgáltatás leállása esetén”.
Hogy mivel készül pontosan a kormány a tél nehézségeire, azt elég jól megvilágítja a Svájci Nemzeti Tanács tagjának, Werner Luginbuhl véleménye, aki azon háborodott fel a minap, hogy a polgárok teljesen meggondolatlanul, pazarlóan bánnak a villamos energiával, egyben felszólította a lakosságot, hogy halmozzon fel télre minél nagyobb készleteket gyertyából és tűzifából.
Fotó: MTI/EPA/Mark Marlow