Eltűnik a szezonalitás, mivel a távolsági élelmiszer-elosztó rendszerek lehetővé teszik a folyamatos ellátás kialakítását a világ azon régiói között, amelyek a betakarítási ciklusok különböző szakaszaiban vannak. Az egyes régiókban egyre inkább megjelennek a helyettesítő termékek, ami azzal is jár, hogy a globalizáció révén az emberiség étrendje homogénebbé vált.
Az élelmiszerek szállításának átlagos távolsága növekszik. Minél magasabb az élelmiszer-mérföld, annál több energiát kell fordítani az élelmiszer-ellátás fenntartásához.
Viszont az élelmiszer-ellátási láncok nagyobb mennyiségű élelmiszer-hulladékot termelnek.
Az élelmiszer-veszteség a gyümölcsök és zöldségek esetében a legnagyobb, ahol átlagosan a teljes termelés 50-60 százaléka vész el az ellátási lánc mentén, ami azt jelenti, hogy a betakarított mennyiségnek csak 40-50 százaléka kerül elfogyasztásra. A veszteség körülbelül 40 százalék a gabonaféléknél, 25 százalék a húsoknál és 40 százalék a tenger gyümölcseinél.
Kockázatok
A korlátozottan magas hozamú növény- és állatfajokra való összpontosítás lehetővé tette a termelékenység növekedését. Ennek következtében a zöldségfajták mintegy 93 százaléka kipusztult, mert felhagytak termesztésükkel. Ez az indukált termelékenység azonban magasabb kockázattal jár a betegségekkel, a kártevőkkel és a kórokozókkal szemben.
A mezőgazdaság az édesvíz antropogén felhasználásának mintegy 70 százalékát teszi ki, ezért rendkívül érzékeny a vízciklus változásaira.
Az élelmiszerrendszerekre jelentős hatást gyakorolnak a gazdasági kockázatok, például az áringadozások okozta keresleti és kínálati sokkok. Az alapvető élelmiszerek árának ingadozása gyakran a társadalmi nyugtalanság egyik tényezője.
Az élelmiszer-rendszerek számos politikai kockázatnak vannak kitéve, beleértve a konfliktusokat, a korrupciót, a lopást és a kereskedelmi korlátozásokat. Mindezek a tényezők növelik az élelmiszer-rendszerek megbízhatatlanságát, mivel zavarok keletkeznek az olyan mechanizmusoknál, mint a stabil árak, az elosztás biztonsága, valamint a kínálat (élelmiszer-kibocsátás) és a kereslet pontos előrejelzésének képessége.
A megoldás?
Az élelmiszer-elosztási rendszerek számos aspektusa javítható, különösen a feldolgozás, az elosztás és a fogyasztás szintjén, de kétségtelen, hogy érdekek sérülése nélkül nem véghezvihető.
Egyet lehet érteni az ENSZ kijelentésével, miszerint azonnal fokozni kell az élelmiszerrendszerek éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességét, az élelmezési környezet megerősítését, és változtatni a fogyasztói magatartáson az emberi egészségre és a környezetre pozitív hatást gyakorló táplálkozási minták előmozdítása érdekében. Ám míg ezek a célkitűzések megvalósulnak, addig számos fejlődő országban összeomlik az élelmiszerellátás.