Az SMR-eket gyártósoron lehet megépíteni, hogy a helyszíneken összeszereljék őket.
Az űrkutatási és védelmi vállalat tavaly 236 millió dolláros támogatást kapott magáncégektől és 254 millió dollárt a kormánytól az SMR-üzletágára.
Az SMR-ek egyre vonzóbbá válnak, mivel a hagyományos atomerőműveknél jóval kisebb helyet foglalnak el, mintegy tizedannyi helyet, ugyanakkor körülbelül egymillió otthon energiaellátásához elegendő energiát biztosítanak.
A Rolls Royce várakozásai szerint minden egyes SMR 470 MW teljesítményre lesz képes, ami 150 szárazföldi szélturbina által termelt energiának felel meg, amelyek egyenként 2,4 milliárd dollárba kerülnek. Ráadásul egy ilyen erőmű egy hagyományos atomerőmű méretének csupán tizedét foglalná el, ami kb. két futballpálya alapterületének felel meg, és körülbelül egymillió otthont tudna ellátni energiával. Ugyanakkor érdemes fenntartásokkal kezelni az SMR technológiát annak hatékonysága és környezetre gyakorolt hatása miatt, melyről egy korábbi cikkünkben már írtunk.
Az Rolls Royce mellett egy brit startup is szeretne részesedni az akcióból, ugyanis nemrégiben jelentette be az atomenergiával kapcsolatos újításait. A Newcleo célja az atomenergia-termelés költségeinek csökkentése ólomhűtéses gyorsreaktorral,
egy olyan új technológiával, amely a nagynyomású vízreaktorok helyett légköri nyomást használ. A rendszert a hagyományos erőművekben keletkező hulladékkal lehet táplálni, bányászott urán nélkül. Úgy vélik, hogy biztonságosabb, mint a jelenlegi nukleáris technológia.
A londoni székhelyű startup cég júniusban 315 millió dolláros forrást gyűjtött össze technológiájának fejlesztéséhez és kísérleti projektek indításához Franciaországban és az Egyesült Királyságban.
A prototípust várhatóan egy 200 MW-os erőmű megépítéséhez fogják méretezni, ha életképesnek ítélik. A Newcleo jelenleg az Egyesült Királyság kormányához fordul az építési helyszín engedélyezése és a működési engedélyek megadása érdekében. Reményei szerint a feldolgozott nukleáris hulladékból vegyes plutónium-urán-oxid üzemanyagot is elő tud majd állítani.
Megújítják a megújuló projekteket is
Ami a megújuló energiaforrásokat illeti, Nagy-Britannia legutóbbi, új megújulóenergia-projektek támogatására kiírt pályázati felhívásában rekordmennyiségű, 11 gigawattnyi villamos energia előállítására alkalmas projektekre kötöttek szerződést. Ez az energiamennyiség elegendő lesz mintegy 12 millió brit otthon ellátására, és segít csökkenteni az Egyesült Királyság kitettségét az ingadozó világpiaci áraknak. A szerződések közül a legnagyobb kapacitást, közel 7 GW-ot, az új tengeri szélerőművekből fogják kinyerni, amely az ország teljes épített és építés alatt álló tengeri szélturbinájából érkező energiamennyiséget 35 százalékkal fogja megnövelni, hozzájárulva a kormány azon céljának eléréséhez, hogy 2030-ra az országnak 50 GW-os tengeri szélerőműforrás álljon rendelkezésre.
Következtetésként levonható, hogy az Egyesült Királyság atomenergiájában jelentős újítások vannak folyamatban, és a közelmúlt technológiai fejlődésének köszönhetően több új hagyományos erőmű építésére, valamint alternatív atomreaktorok kifejlesztésére is lehetőség nyílik. A megújuló energiával kapcsolatos fejlesztések mellett az atomenergia várhatóan jelentősen hozzájárul majd az Egyesült Királyság szén-dioxid-mentesítési terveihez.
vannak folyamatban, és a közelmúlt technológiai fejlődésének köszönhetően több új hagyományos erőmű építésére, valamint alternatív atomreaktorok kifejlesztésére is lehetőség nyílik. A megújuló energiával kapcsolatos fejlesztések mellett (Fotó: Pixabay)