Az Ipar 4.0 már megjelent egész Magyarországon?
Igen, de Magyarországon még nagyon az elején járunk a folyamatnak. A Bosch ebben úttörő szerepet vállalt, és törekszünk arra, hogy megmutassuk mindenkinek, milyen előnyei vannak az Ipar 4.0-nak.
A koronavírus-járvány felgyorsította az Ipar 4.0-ás fejlesztéseket. A gyártóvállalatok is megtapasztalták, hogy csak akkor tudnak gyorsan reagálni a változásokra, ha a gyártási folyamataikat kellően rugalmasan tudják formálni. Felismerték, hogy a hagyományos automatizálási megoldások már nem adnak elegendő választ a változó világ kihívásaira. A vállalatoknak törekedniük kell rugalmasságuk, hatékonyságuk és fenntarthatóságuk növelésére ahhoz, hogy versenyképesek maradjanak, ehhez pedig jól illeszkednek az Ipar 4.0 megoldásai.
Az Ipar 4.0 nem veszélyezteti az emberek munkáját?
A Bosch víziójában a gép és az ember együtt, egymást kiegészítve végzi a munkát. A munkaerőhiányt a digitalizáció és az Ipar 4.0 megoldásai azzal támogatják, hogy lehetővé teszik a gépek távoli elérését, a megelőző karbantartást vagy bevezetik a digitális iker-technológiát, melynek köszönhetően kisebb létszámú munkaerő is elég lehet egy-egy tervezési, karbantartási, gyártási feladat elvégzéséhez. Az új folyamatok üzemeltetése új munkaköröket teremt és új kompetenciákat kíván. Fontos, hogy a vállalatok erre felkészüljenek és képzési programokat indítva a kompetenciákat lépésről lépésre felépítsék.
Elmondható, hogy az innováció hazája lettünk és nem egy összeszerelő üzem?
Azt gondolom, hogy Magyarországon ipari forradalom zajlik, és mindenki a saját szemével győződhet meg arról, hogy a jövő gyárai már itt vannak Magyarországon.
A cégcsoport idei stratégiája, hogy erőteljesebben jelenjen meg a klímavédelem és a fosszilis energiáról való leválás. Ez mit jelent a gyakorlatban?
A Bosch a tervek szerint halad előre a klímavédelmi céljainak teljesítésében. 2020-ban a Bosch-csoport első nagy ipari vállalatként elérte a teljes klímasemlegességet. Ennek eredményeként a Bosch lett az első olyan globális ipari vállalat, amelynek saját telephelyei – köztük a magyarországiak – nem hagynak szénlábnyomot maguk után. A Bosch arra törekszik, hogy a beszállítóktól az ügyfelekig terjedő teljes értékláncában a 2018-as szinthez képest 2030-ra 15 százalékkal csökkentse a CO2-kibocsátást. Mindez összesen 67 millió tonna kibocsátáscsökkentést jelent majd. De fejlesztéseinkkel is olyan területekre fókuszálunk – elektromobilitás, hidrogén, illetve mesterséges intelligencia alapú fejlesztések, Ipar 4.0 –, amelyek többek között a klímavédelmi célok eléréséhez is hozzájárulnak.