Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
Ezek persze csúcstechnológiás megfigyelő platformok, de az orosz Duma elnöke így sem hagyta ki, hogy el ne süssön egy szörnyű szóviccet.
Nem új keletű dolog az aerosztátok használata az amerikai hadseregben, a Pentagon azonban most szintet lépett a területen. A nagy magasságban (18 000 és 27 000 méter között) lebegő, felderítő munkát végző ballonokra az elmúlt két évben 3,8 millió dollárt költött a Pentagon, jövőre a tervezett büdzsé már 27,1 millió lesz.
Tom Karako, a rakétavédelmi projekt egyik vezetője szerint ezeknek a fegyvereknek a nyomon követésében és feltérképezésében – már csak manőverezőképességüknek és teherbírásuknak köszönhetően is – kiváló szolgálatot nyújthatnak a ballonok, helyettesítve a méregdrága műholdas rendszereket. A védelmi minisztérium évek óta finanszírozza az ilyen jellegű kutatásokat és fejlesztéseket, amelyeket mára ügyesen beillesztett a napelemes drónok projektje mellé.
A program eredményeit eredetileg a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemben, megfigyelő rendszer-jelleggel használták volna fel, az orosz és kínai hiperszonikus fejlesztések azonban arra késztették a Pentagont, hogy kifejezetten katonai változatokat fejlesszenek ki az ellenséges fegyverek feltérképezésére, és az adatok továbbítására az USA légiereje számára.
A hírt a Kreml hivatalosan nem kommentálta, de Vjacseszlav Vologyin, az orosz Duma elnöke szerint a ballonok használata az amerikai rakétavédelmi rendszer fejlesztési kudarca.
– fűzte hozzá, majd – a nukleáris fejjel is felszerelhető orosz Poszeidón-dróntorpedókra utalva – vicceskedve hozzátette: „Washingtonnak el kellene kezdenie kifejlesztenie a víz alatti léggömböket is, ha fel akarják venni a harcot a Poszeidón-rendszerünkkel”.
Fotó: Lockheed Martin