Magyarország és Ausztria megerősítette szövetségét – ezért máris börtönben látnák az FPÖ vezetőjét
A mentelmi jog felfüggesztéséről is megkérdezték a szakértőt.
A Salzburg melletti haidachi földgáztárolót augusztus 1-től el kell kezdeni feltölteni. A rendszer műszaki üzemeltetőjeként a RAG Austria AG a felelős – közölte kedden az osztrák Klímavédelmi Minisztérium. Az intézkedésnek két pikantériája is van. Egyrészt a tározót eddig a Gazprom csoport használta, másrészt az Ausztriában lévő tározóból eddig csak a bajorok kapták a földgázt.
Az orosz Gazprom-csoport Haidachban lévő tárolója üresen állt az orosz invázió óta, ezért az osztrák kormány olyan jogszabályt fogadott el, amely szerint Ausztriában minden tárolót igénybe lehet venni. Gáztörvényben rögzítette a „használd vagy elveszíted” elvet. Amennyiben egy tározót nem töltenek fel szisztematikusan, akkor más vállalatoknak is lehetőséget kell adni a tárolásra. Ennek alapján az orosz állami Gazprom cég elvesztette a Haidachban (Salzburg) található gáztároló használati jogát.
A haidach-i tárolóban 2022. március 29-e óta 0,0 százalékos a töltöttségi szint. Legutóbb 2021. december közepén tároltak itt jelentősebb mennyiséget.
Az üzemeltetéssel megbízott cég már megkezdte a kapacitások forgalmazását, a vállalkozásoktól érkező megkereséseket a „First Come, First Serve” elv szerint rangsorolják. A lépés az osztrák raktározási célok elérését hivatott segíteni.
Az E-Control szabályozó hatóság most a tárolókapacitások egy részének – összesen 14 terawattóra (TWh) üzemi gázmennyiség – forgalmazásával bízta meg a RAG Austria együttműködő céget. Ez Haidach kapacitása kétharmadának felel meg.
Teljesen jogos az az osztrák törekvés, hogy Ausztriában minden tároló megteljen. „Úgy döntöttünk, hogy az osztrák területen lévő összes gáztárolót be kell kapcsolni a hálózatunkba” – mondta Leonore Gewessler osztrák klímavédelmi és energiaügyi miniszter korábban.
Viszont az ausztriai Haidachban található gáztároló eddig elsősorban Bajorországot látta el, amihez most Bécs is hozzáférést akar, és ez kiverte a bajoroknál a biztosítékot.
Márpedig a haidachi Európa egyik legnagyobb gáztárolója, amely 2,9 milliárd köbmétert képes befogadni.
Hétfőn még Hubert Aiwanger bajor gazdasági miniszter higgadtan reagált: „érthető, hogy Ausztria is hozzá akar jutni a tárolóhoz. Európa-szerte mindenki ugyanabban a csónakban jár, ha gázellátásról van szó, és támogatnunk kell egymást".
Markus Söder ( CSU ) bajor miniszterelnök már élesebben fogalmazott, kifejezve, hogy a tároló közelgő csatlakozása az osztrák hálózathoz érintheti a fogyasztók érdekeit, különösen Dél-Németországban. Hozzátette azt is, hogy „ha Bajorország, mint a gazdaságilag legerősebb szövetségi állam nincs megfelelően ellátva, az a gazdaság egészére kihat. Ha elvágod a Délt, megbénítod az egész országot”.
Bajorország elsősorban abban látja a problémát, hogy hiányoznak az északról délre tartó nagy vezetékek. Északról szélenergiát, délre pedig a kelet-német széntüzelésű erőművek energiáját szállítanák. Tehát ha rosszul mennek a dolgok, akkor nem jönne elég áram északról, míg keleten Haidachban Ausztria csapolná meg a bajoroknak szánt gázt. Azt pedig a bajorok is valószínűnek tartják, hogy a válság idején az európai szolidaritás háttérbe szorul, és mindenki elsősorban önmagát nézi majd.
Leonore Gewessler osztrák klímavédelmi és energiaügyi miniszter azzal próbálta enyhíteni a konfliktust, hogy a lépéssel nem történik értékvesztés, és „ez nem jelenti azt, hogy az egyik ország el akarja venni a gázt egy másik országtól”. Majd hozzátette: „Mindig is jól egyeztettünk Németországgal”.
Kíváncsian várjuk a fejleményeket.