Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Olaszország lesz hivatalosan is az első fejlett ország, amely megkezdi az energiaadagolást, miután csökkentette az orosz gáz- és olajszállításokat. A sajtóban „Termosztát műveletnek” nevezett tervet úgy adják el, mint egy olyan eszközt, amellyel a hétköznapi emberek kimutathatják „szolidaritásukat” az ukrán nép iránt.
A jövő hónaptól legalább 2023 márciusáig a középületekben országszerte tilos lesz 25 foknál alacsonyabb hőmérsékletre hűteni, illetve 19 foknál magasabb hőmérsékletre fűteni.
A sajtóban „Termosztát műveletnek” nevezett tervet úgy adják el, mint egy olyan eszközt, amellyel a hétköznapi emberek „szolidaritást” mutathatnak ki az ukrán nép iránt. Mario Draghi olasz miniszterelnök még azt is mondta:
„Békét akarunk vagy bekapcsolva akarjuk tartani a légkondicionálót?”
Az persze kétséges, hogy a termosztát beállításával hogyan lehet elérni a „békét”, de hát az érzelgős manipuláció korát éljük az észérvekkel szemben, szóval – csak hinni kell.
A Guardian például békepárti rajzokkal illusztrálja a történetet, amelyeket állítólag olasz iskolások készítettek (valami miatt angolul).
Egyelőre nincs szó arról, hogy ezt a fajta energiaadagolási szabályt kiterjesztenék a magánvállalkozásokra vagy a magánlakásokra, de a jelzésértékű lépés már megtörtént. Várhatóan más nemzetek is követni fogják a példát.
amelyekben olyan kérdéseket tesznek fel, mint „a Putyin elleni harcban adagoltuk a benzint, az éghajlatváltozás ellen miért nem?”, és a szalagcímek, amelyek szerint „az európai energiakorlátozás jót tett a bolygónak” és így tovább. Arról se feledkezzünk meg, hogy a járvány okozta lezárásokat egyes zöld aktivisták rendszeresítenék, és időnként megállítanák az életet, hogy a földanya fellélegezhessen..
Tette fel a kérdést Kit Knightly az off-Guardian oldalán, ugyanis fogalma sem volt róla, hogy a New Yorker egy véleménycikket a Föld Napja alkalmából már közzé is tett, a következő címmel:
„A Föld Napján segíthetnénk a környezetnek – és Ukrajnának.”
Azzal érveltek a cikkben, hogy „az energia beosztása a Putyin elleni harcban épp olyan, mint a győzelemért fúrni Hitler ellen”, és – ahogy arra számíthattunk – „mindez a bolygónak is jót tenne”.
Úgy érvelnek, hogy a második világháború idején a győzelmet az határozta meg, kinek is van több olaja. A jelenlegi világot uraló háborúkban, Putyin ukrajnai földrablása a zöldek szerint egyben globális földrablásnak is nevezhető, mivel az közvetve a tengerszint emelkedésével és a sivatagok terjedésével jár. Ezért a győzelem azt követeli meg, hogy a lehető leggyorsabban hagyjuk el a fosszilis üzemanyagokat.
Mint mondják, mindenki, aki otthonról tud dolgozni, továbbra is megtehetné, legalábbis mondjuk hétfőnként, és ezzel egy napot lefaragna az országos ingázásból. Meg lehetne szervezni a telekocsi-közösségeket, különösen kihasználva azt a tényt, hogy ma már kétmillió elektromos autó közlekedik az utakon. Több kerékpárút állhatna rendelkezésre, és az amerikaiak a légkondicionáló szezon kezdetén egy fokkal feljebb állíthatnák a termosztátot – javasolják a méregzöldek.
Knightly visszaemlékszik arra, hogy a zárlatokat szinte a bevezetésük pillanatától kezdve bolygókímélőként reklámozták, annak ellenére, hogy ennek szinte semmi értelme nem volt.
Érdekesnek tartja, hogy a „termosztát-műveletet” április 22-én – a Föld napján – jelentették be, annak ellenére, hogy semmi köze az éghajlatváltozáshoz. Az is figyelemre méltó, hogy az éghajlatvédelmi tiltakozó csoportok az ötletet felhasználva az egész EU-ra kiterjedő bojkottra szólítottak fel Oroszország fosszilis tüzelőanyagai ellen.
Knightly szerint