Elhunyt az újvidéki tragédia egyik súlyos sérültje
Az ellenzék továbbra is követeli a felelősök kézre kerítését.
Az év első két hónapjában Szerbia nyolcszor többet költött villanyáramra, mint a múlt év ugyanezen időszakában, nyilatkozta a szerb sajtónak Ivan Nikolić (Ivan Nikolity), a Makrogazdasági elemzések és trendek (Makroekonomske analize i trendovi – MAT) című folyóirat szerkesztője. Kiemelte, az ország januárban és februárban 86 millió eurót fordított az áramimportra, amíg tavaly ugyanebben az időszakban csupán 10 milliót.
A kiadások növekedése nem az áramfogyasztás növekedésével magyarázható, hanem a villamosenergia-ellátásban a tavalyi év végén felmerülő válsággal, amikor az ország áramellátásáért a legnagyobb mértékben felelős Nikola Tesla Hőerőművet (Termoelektrana Nikola Tesla – TENT) nem tudták kellő mennyiségű szénnel és fűtőolajjal ellátni. Sőt december folyamán iszapos szén került a hőerűműbe, ami meghibásodást, az áramtermelésben pedig jelentős kiesést okozott.
A fokozott áramimportra éppen abban az időszakban szorult az ország, amikor a világpiaci árak az egeket érték. A Szerbiai Villanygazdaságban (Elektroprivreda Srbije – EPS) egymás után bekövetkező újabb meghibásodások miatt – amelyek megkövetelték ugyan a megbízott igazgató leváltását –, a fűtési idény alatt jelentkező hiányt az udvarnoki földgáztározóból kellett pótolni. Ezzel bár az év elején csökkent az árambehozatal, ám a kiadások még ekkor is jóval magasabbak voltak, mint egy évvel korábban, miközben a földgáztározó szinte teljesen kiürült.
A Srbijagas gázszolgáltató közvállalat így a napi szükségletek pótlására újabb földgázmennyiséget kénytelen vásárolni az orosz Gazprom vállalattól. Ez a gázmennyiség azonban már nem az Oroszország és Szerbia közti földgáz-megállapodásban foglalt árakon történik (hiszen a kért földgázmennyiség meghaladja a szerződésben foglalt napi igényeket),
azaz ezer köbméterért a Srbijagas már nem 270 dollárt, hanem 800 dollárt fizet.
A napi hiány pótlására tehát a Srbijagas naponta 3,1 millió eurót költ.
A gazdasági elemezésekkel foglalkozó folyóirat rá is mutat az energiahordozókra fordított kiadások növekedésére. Adataik alapján miután az év első két hónapjában emelkedett a gáz és a kőolaj behozatala, az országnak 575 millió euróval többet kellett fizetni az importért, mint egy évvel korábban. A költségnövekedést a folyóirat szakemberei kizárólag az energiahordozók drágulásával magyarázzák.
A MAT rámutat ugyanakkor arra is, hogy a magas árak mellett Szerbia energiaimportja tekintélyesen nőtt, ez év februárjára 92 százalékkal haladta meg a múlt évi átlagot. Az év első két hónapjában a beszállítás értéke a kiszállítás értéként kétszeresére emelkedett, mégpedig a nyers kőolaj és a földgáz, a koksz, a kőolajszármazékok, a vegyszerek és a villamosenergia importja miatt.
A szerb elnök egyébként októberben nyilatkozta, hogy 0,5-1 milliárd euróval beszállna Szerbia Paks II. megépítésébe, hogy cserébe áramot kapjanak, azonban erre végül nem lett lehetőségük.