Elméletileg nem, gyakorlatilag részben igen. Annak hogy teljes műszaki szeparáció történjen, azaz kialakuljon egy minden külső információtól mentes „nemzeti” internet, nagyon sok feltétele van.
Óriási állami kontrollt igényelne a netszolgáltatók felett,
azoknak pedig olyan szűrőberendezésekkel kellene rendelkezniük, amelyek nem csak a tartalmakat blokkolják, de képesek a VPN-ek és a Tor-hálózatok által biztosított kiskapukat is lezárni, és akkor még nem beszéltünk a határokon átnyúló távközlés totális felügyeletéről. Ezekre jelenleg nincs lehetőség. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy miután az internetezők túlnyomó többsége nem ismeri és nem képes használni a kerülő utakat, nyilvánvalóan abból a forrásból tájékozódnak, amit az állami propaganda nyújt nekik. Ezt igyekszik kihasználni jelenleg Putyin Oroszországban.
Amíg Putyin a közösségi médiát is kontrollálni akarja, ukrán oldalon minden létező platformot felhasználnak a kommunikációs háború megnyeréséhez. Mekkora előnyhöz tudja juttatni ez őket?
Jól látszik, hogy amit hibrid hadviselésnek hívunk, arra a nyugat elég komolyan felkészült. Ez a hadviselés magában foglalja a kognitív dimenziót, azaz az emberek gondolatainak, véleményének befolyásolását. Oroszország elég erős volt ebben egy ideig, minden lehetőséget kihasznált az orosz narratíva terjesztésére. Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy Ukrajna évek óta komolyan készült arra, hogy valahogyan ellensúlyozza ezt a narratívát. Abban a pillanatban, hogy kitört a háború, elkezdtek maximálisan élni a rendelkezésre álló kommunikációs eszközökkel, a nyugat pedig mindenben segíti őket. Többek között villámgyorsan lezárták a globális orosz propagandacsatornákat, például a Russia Today rendkívül nézett YouTube-felületét. Ezzel egy időben a közösségi média jelentette véleménybuborékok felnagyításával rendkívül hangsúlyossá tették az ukrán narratívát.
Ki lehet jelenteni, hogy kommunikációs téren az ukránok toronymagasan vezetnek.
Az ön álláspontja az, hogy egy adott ország nemzetvédelmébe be lehet vonni a hackereket. De hogyan lehet őket irányítani?
Ez a legfontosabb kérdés. A hacktivizmus kezdete, ami a politikai-ideológiai alapon motivált csoportok tevékenységét jelöli, a nyolcvanas évek végére nyúlik vissza. Gyakorlatilag minden esetben azt lehetett látni, hogy egy bizonyos ponton az adott ország nemzetbiztonsági szolgálata beépült ezekbe a csoportokba, és ott bomlasztani vagy éppen irányítani kezdett. Most is valami hasonló történik. Sokan úgy hackelnek, hogy azt hiszik, szabad akaratukból hajtanak végre önálló akciót, de valójában irányítják őket. Ez nagyon veszélyes terep. Talán nem kell ecsetelni, hogy egy-egy rossz döntés egy hackelés során milyen súlyos következményekkel járhat. A Roszkozmosz feltörése kapcsán az oroszok elég ingerülten közölték: ha bárki a műholdas rendszereikkel babrálni kezd, azt háborús oknak tekintik. Biztos vagyok benne, hogy
bármelyik csoportról legyen is szó, azt vagy direkt módon irányítják állami szervezetek, vagy a csoportba vannak beépítve olyanok, akik belülről kezdenek irányítani.