Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
A szerb kormány feloldotta az alapélelmiszerekre vonatkozó kiszállítási tilalmat, és ideiglenesen kvótákkal korlátozta a búza, a búzaliszt, a kukorica és az étolaj exportját. Ennek megfelelően 150.000 tonna búza, 150.000 tonna kukorica és 20.000 tonna liszt, illetve 8 millió liter finomított napraforgóolaj kiszállítását engedélyezi.
Erre a kormánydöntésre azután került sor, miután a gabonakereskedők és a malmok is jelezték az érdekképviseleteken keresztül, hogy egyre nehezebben tudják elviselni a gabonakivitel tilalmát, ami március 11-én lépett érvényre.
Az érdekszervezetek azzal érveltek már a tilalom bevezetésekor is, hogy 2021-ben megközelítőleg 3.700.000 tonna búza termett, ebből a hazai szükségletek 1.700.000 tonnát tesznek ki, vagyis
A tavalyi termésből február végéig mintegy 724.000 tonna búzát már kiszállítottak, lisztből pedig mintegy 82.000 tonnát, így becsléseik szerint Szerbiában nincs hiány, és előttünk van még az idei aratás is.
A szerb kormány napokkal ezelőtt már lazított a tilalmon, akkor engedélyezte, hogy Olaszországba, illetve Észak-Macedóniába és Albániába a március 9-e előtt leszerződött kenyérgabona és kukorica kiszállítása megtörténjen, ez azonban a Žita Srbije Egyesület (Szerbiai Gabonafélék Egyesülete) adatai alapján csupán 101.067 tonna búza és 17.700 tonna kukorica exportjára vonatkozik. Ők azt kérték, hogy a tavalyi termésből 350.000 tonna búza és ugyanennyi kukorica kiszállítását engedélyezze a kormány, míg a liszt kiszállítását szerintük nem kellene korlátozni.
A kormánydöntés alapján
Ezek után minden hónapban 20-a és 25-a között kérhetik az adott mennyiség exportját. Az egyenlő lehetőségek mellett pedig a gabonaexportra igényt tartók esetébe szabályokat állítottak fel, így havonta a készletek csupán 20 százalékát szállíthatják a határon túlra.
Miután Szerbiában az államvezetés azt hangsúlyozta, hogy az árutartalékokban van elég búza, a napokban újabb botrány borzolta fel a kedélyeket, mégpedig azért mert
A Sloga Szerbiai Egyesült Szakszervezetek éppen ezért azt követeli a kormánytól, hogy ne oldja fel a tilalmat, hanem inkább teljesen tiltsa be a gabonafélék, a liszt és az étolaj kivitelét addig, amíg nem derül ki, hogy hova tűntek az árutartalékokból hiányzó készletek.
A belügyi szervek a napokban több személyt is előállítottak, akik a rendőrség információi szerint 304 millió dinárral (258 ezer euróval) károsították meg az államot az árutartalékok „lecsapolásával”.