Egy colombói székhelyű elemzőcég, a Verité Research tavaly júliusi felmérésben megállapította, hogy a Srí Lanka-i gazdálkodók háromnegyede nagymértékben támaszkodott a műtrágyákra, míg csak körülbelül 10 százalékuk művelt ezek nélkül. Szinte minden fontosabb,, az országban termesztett növény a vegyszerek használatára épült. A gazdaság szempontjából kulcsfontosságú termények, például a rizs, a gumi és a tea esetében a függőség elérte a 90 százalékot vagy még többet is.
Az áprilisi tilalom közvetlenül az úgynevezett Yala ültetési szezon előtt lépett életbe, amely májustól augusztusig tart (monszunos, nedves időszak, a másik, a Maha ültetési szezon szeptembertől márciusig tart) és szinte azonnal érezhető volt. A Verité felmérése szerint
a gazdálkodók 85 százaléka terméscsökkenést várt a műtrágyázási tilalom miatt.
Felük attól tartott, hogy akár 40 százalékkal is csökkenhet a terméshozama.
Szeptemberben megugrottak az élelmiszerárak, és az üzletekben alapvető cikkekért kellett sorban állni. Rajapaksa szükségállapotot hirdetett az árak szabályozása és az alapvető cikkek felhalmozásának megakadályozása érdekében. A kormány emellett behozatali korlátozásokat vezetett be a nem alapvető cikkekre is, annak reményében, hogy kezelni tudja a deviza fogyatkozását.
Egyes szakértők szerint a károk olyan nagyok a mezőgazdaságban és a mezőgazdasággal kapcsolatos exportban, hogy eltart egy ideig, amíg az ország helyreáll. Emellett azt is figyelembe kell venni, hogy a fő nitrogén műtrágya, a karbamid ára a többszörösére emelkedett, amit nem biztos, hogy az elszegényedett gazdálkodók egyáltalán képesek lesznek megvenni.
A teaültetvényesek közül sokan arra számítanak, hogy immár államilag támogatott műtrágyát kapnak, mivel volt ahol akár 40 százalékkal is csökkent a termés. A reménykedésre az ad alapot, hogy a tea Srí Lanka teljes exportjának körülbelül 10 százalékát teszi ki, ami körülbelül évi 1,2 milliárd dollárt hoz.
Srí Lanka tehát meghátrált az ambiciózus terveitől, hogy a világ első teljesen ökológiai gazdálkodó országává váljon, és visszavonta a műtrágyák behozatalára vonatkozó tilalmat. Előtte még 30 000 tonna kálium-kloridot importált Litvániából, igaz ezt „szerves műtrágyának” nevezte.