Orbán Viktor váratlant húzott: csütörtökön új helyszínen folytatódik a békemisszió
Egyre több ország szeretné, ha véget érne a háború.
Romániának már az idén 1 milliárd köbméterrel több gáz fog a rendelkezésére állni, miután a Fekete-tengerből új gáz kerül majd a gázvezeték-rendszerébe, jelentette ki Virgil Popescu román energiaügyi miniszter.
A tárcavezető egy televíziós műsorban elmondta, hogy a Black Sea Oil&Gas elkezdte kitermelni a Fekete-tenger egyik kisebb gázmezőjét, így már tesztelik a nyersanyagnak a román gázvezeték-hálózatba való juttatását.
A fekete-tengeri Neptun Deep elnevezésű lelőhely kitermelésével kapcsolatban elmondta, hogy a Romgaz román állami gázvállalat hamarosan átveszi az amerikai Exxontól a kitermelési jogot. Popescu szerint így 2026-ban már ez a gáztartalék is Románia rendelkezésére fog állni, amelyből minél többet akar felhasználni.
A Black Sea Oil&Gas vállalat honlapja szerint az általuk kitermelt Midia gázmezőből a kezdeti fázisban 10 milliárd köbmétert tudnak felszínre hozni úgy, hogy évente 1 milliárd köbmétert termelnek ki. Románia éves gázfogyasztása 11-12 milliárd köbméter.
A Fekete-tenger kontinentális talapzata alatt több mint egy évtizede felfedezett Neptun Deep gázmezőből becslések szerint évente 10 milliárd köbméternyi földgázt lehetne kitermelni. Ezt az OMV és a Romgaz fogja felszínre hozni, miután a román vállalat megvette 1,06 milliárd dollárért az amerikai Exxontól a projektben birtokolt 50 százalékos részesedését. A tranzakció még nem zárult le, a befektetők pedig várják egy számukra kedvezőbb feltételeket megszabó törvény elfogadását is a bukaresti parlamenttől.
Kétségtelen, hogy az ukrajnai háború következményeit a román gazdaság is megérzi, de Romániának akkor sem kell nélkülöznie a gázt, ha Oroszország elzárja a csapot – idézte Nicolae Ciuca román kormányfő kijelentését a Digi24 hírtelevízió internetes oldala március elején.
A románok szerint Románia gázszükséglete mintegy 20 százalékát fedezi orosz importból, amelyet a még idén megnyitandó, bolgár-görög interkonnektoron keresztül érkező gázmennyiséggel lehetne pótolni.
Sőt: Virgil Popescu román energiaügyi miniszter azt is közölte, hogy hazája új lendületet adna a román-azeri energetikai együttműködésnek, ezért Bakuba is ellátogatott márciusban, hogy konkrét együttműködésekről tárgyaljon.
(MTI, címlap: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)