Nyeregben érzik magukat az oroszok: ezt üzenték Zelenszkijnek
Nem sok kompromisszumra számíthat az ukrán elnök.
Egy megawattórányi gázzal jelenleg 85-90 euró körül kereskednek a holland gáztőzsdén – ez feleannyi, mint a karácsony előtti árcsúcs idején, viszont több mint négyszerese a tavalyinak.
Az utóbbi hónapok tapasztalatai alapján egyáltalán nem zárhatók ki az újabb árcsúcsok. A Wood Mackenzie elemzőcég BusinessWeek által idézett számításai szerint az év végén 56 százalékos telítettségű európai gáztározók töltöttsége – átlagos téli időjárást feltételezve – március végére 15 százalék alá csökken. Ez azt jelenti, hogy
Az elszálló gáz- és áramárak miatt már jó pár nagyfogyasztó ipari üzemet kellett rövidebb, vagy hosszabb időre leállítani – például a hazai a Dunaferr hengerműveit –, mert nem tudtak gazdaságosan termelni – állítja a G7.
Tavaly ősszel előfordult, hogy
A G7 szerint a piacon elég elterjedt vélekedésnek számít, hogy a szabályozói engedélyekre váró Északi Áramlat két gázvezeték üzembe helyezését szeretnék meggyorsítani.
Az orosz Gazprom természetesen csak annyi gázt küld Európa különböző országainak, amivel – az árakat is figyelembe véve – a leginkább profitál. Nehéz lenne megmondani, hogy az oroszok valójában mennyi gázt tudnának exportálni – elemezte a hírmagazin, majd folytatta:
“Valószínűleg az sem véletlen, hogy az orosz elnök az Ukrajna határainál végrehajtott kardcsörtetéssel éppen most akar kiharcolni országa számára radikálisan kedvezőbb erőviszonyokat egész Kelet-Európában, amikor Európa nehezen lenne meg az orosz gáz nélkül”
Nem csupán a Gazprom örülhet a jelenlegi európai gázáraknak, az amerikai gázkitermelő cégek is igencsak profitálnak. A cseppfolyóssá (LNG) alakítás és a tengeri szállítás díjával együtt is bőven megéri nekik földgázt szállítani Európába.
A Bloomberg számításai szerint tavaly decemberben történt először, hogy egy hónap során
„Ez óriási változás ahhoz képest, hogy kevesebb mint egy évtizede az USA még több LNG-t importált, mint exportált” – elemezte a G7.
Azóta a repesztéses technológiának köszönhetően nemcsak a földgázkitermelés ilyen sikeres – elég gyorsan kiépült az LNG-exporthoz szükséges infrastruktúra is.
A G7 szerint „vannak olyan vélemények is a piacon, hogy
Európa orosz kiszolgáltatottsága – és ezzel együtt a magas gázár – egészen 2025-ig fennmarad, amikor egy sor amerikai LNG-létesítmény készül el.”
Nehéz előre megjósolni a jövő gázárait, hiszen nem is olyan régen még egyértelműnek számított, hogy az olcsó gáz korszaka jó pár évig fennmarad – most viszont teljesen más az elképzelés: áremelkedésről beszélnek már a jövő tavasz utáni szállítások esetében.
Amos Hochstein, az amerikai külügyminisztérium energiabiztonsági megbízottja még a fűtési idény előtt Varsóban járva felhívta a figyelmet arra, hogy a szokásosnál hidegebb tél esetén gond lehet az európai gázellátással – adta hírül a G7.
„Az akkori félelmek közül az ipari termelés korlátozása már meg is valósult a kiugróan magas árak miatt”
A BusinessWeek szerint „Európa alvajáró módján sétált bele ebbe az energiapiaci válságba: miközben a hosszú távú kibocsátáscsökkentési célokat tervezgette, nem fordított elég figyelmet ennek rövid távú kockázataira.”