Bloomberg: Semmi sem állhatja útját Magyarországnak – új szövetségesével már az amerikai szankciókra is fittyet hányhat
A hírügynökség szerint újabb megoldást találhatott Szijjártó Péter.
Megkezdték a Szerbia-Bulgária gázvezeték építési munkálatait. Szerbia 2021. január 1-jén kapcsolódott rá arra a Balkán vezetékre, a Török Áramlat részére, amely Oroszországból, Törökországon keresztül szállítja a földgázt Szerbia, majd Magyarország felé. Most Szerbiában egy újabb 109 kilométeres szakasz épül.
A Szerbia Bulgária vezeték Nistől (Délkelet-Szerbia) a Dimitrovgradhoz közeli bolgár határig vezet majd és alternatív megoldást jelent az orosz földgázzal szemben. Ezen a vezetéken, Görögországon keresztül, mindenek előtt a Kaszpi-tengerben található Shah Deniz gázmezőről érkezhet természetes földgáz az országba. A munkálatok a tervek szerint 2023 októberére készülnek el, közölte a szerb kormány.
A kormányközlemény szerint,
A projektum értéke 85,5 millió euró, amire Szerbia 25 millió euró kölcsönt az Európai Beruházási Banknál (EIB) vesz fel, 49 millió euró vissza nem térítendő összeget pedig az EU IPA-alapjából biztosít. A megmaradt 11 millió eurót a szerb állami költségvetésből különítenek el, illetve a Srbijagas vállalat költségvetéséből.
A közleményből kiderül az is, hogy Bulgária is hitelből építi a saját oldalán a földgázvezetéket, mégpedig az Európai Bizottság biztosított a számukra 27,6 millió eurót.
A Nis – Szófia gázvezeték 80 százalékos kapacitásnövekedést biztosít majd Szerbia jelenlegi éves szükségleteihez képest, ami 2,4 milliárd köbmétert jelent éves szinten. A diverzifikáció mellett a projektum legnagyobb előnyeként azt emelték ki, hogy annak megvalósítása után Közép-, Kelet és Dél-Szerbia gázhálózatának bővítésére is lehetőség nyílik.
Az MG10 Nis – Dimitrovgrad fővezeték megépítésének projektje során két DN700 méretű, 55 bar nyomású gázcső, valamint négy mérő- és szabályozóállomás felépítésére kerül sor, írja a Tanjug hírügynökség.
(Címlapkép: PannonRTV)