Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Háromféle gumilapot gyárt hibás gumiabroncsokból a Gum-Tech Kft. A Zöld Nemzeti Bajnokok program keretében nemrégiben meg tudták kezdeni egy gumilap gyártását is, amelynek elemei puzzlelap-szerűen kapcsolódnak egymáshoz. Az utóbbi időben már Amerika felé is terjeszkednek, természetesen csakis magas minőségű darabokkal. Ahogy a cég értékesítője mondta, nem kockáztatják, hogy romoljon az imázsuk. „Csak magas minőségű termékeket gyártunk” – emelte ki Benedek Tibor Wilhelm, a Gum-Tech Kft. értékesítője a TrendFM január 25-i adásában.
Szűcs Bettina Erika cikke a Makronómon.
Biztosan tudják, hogy nagyon sok gumihulladék keletkezik az elhasználódott abroncsokból a világon, többek között a szezonális abroncscseréink és az eltelt futásidő, szálszakadt, hibás abroncsok miatt. A Gum-Tech Kft. fő profilja gumi talajtakarók gyártása gumiabroncsokból újrahasznosítással kinyert granulátumból, emiatt ők pont a hibás, kidobásra ítélt gumikat keresik.
Wilhelm elárulta, hogy ezt ő személyesen is tapasztalta, hiszen több újrahasznosító telepen is járt már a világ több országában, ahol hegyekben álltak a kidobott autógumik. Véleménye szerint lenne lehetőség revulkanizálni (vagyis felmelegíteni a terméket, majd újraformázni), de ez inkább veszteséges lenne, mint nyereséges. Éppen ezért inkább darálják a gumikat, majd az így keletkezett darálékból készítik a granulátumokat, amelyeket aztán formáznak. Háromfajta gumilapot gyártanak: az egyiket játszótereken, a másikat fitnessztermekben használják, a harmadik fajta pedig a lovardák padlózatának eleme.
A cég nem csak a német nyelvterületen tevékenykedik: az utóbbi időben már Amerika felé is terjeszkednek, természetesen csakis magas minőségű darabokkal. Wilhelm szavaival élve: „Kezdetben mi is próbálkoztunk olyannal, hogy gyártunk jobb és rosszabb minőségű darabokat is - viszont ha véletlen olyan vevőhöz kerül egy rosszabb minőségű elem, aki korábban jobb minőségű terméket vásárolt tőlünk, akkor az imázsunk romlik, és utána valószínűleg ő már nem fog tőlünk vásárolni. Ezért van az, hogy mi csak magas minőségű termékeket gyártunk. Erre jó a német piac, mert ott csak ilyen termékeket gyártanak, és ezeket értékesítik is.”
A Zöld Nemzeti Bajnokok program keretében meg tudták kezdeni egy olyan gumilap gyártását, amelynek elemei puzzlelap-szerűen kapcsolódnak egymáshoz. Wilhelm elmondása szerint ezt lépésről lépésre vezették be, de már az előző szezonban is nagyon jól ment, sok fogyott ebből a termékből. Olyannyira, hogy nem tudtak annyit gyártani belőle, amennyire igény lett volna. Pont emiatt lényeges az automatizálás is, hiszen a koronavírus-járvány több munkavállalójukat is ᷿„ledöntötte a lábáról”.
Az is problémát jelentett már több esetben is, hogy nem volt megfelelő a talaj-előkészítés, de Benedek Tibor Wilhelm szerint az új termék kompenzálja ezt, ezért is megy ennyire jól. Éppen emiatt a covid sem jelentett nekik különösebb problémát, hiszen sokan a kültéri edzés mellett döntenek, így sok lap fogy. Ahogy Wilhelm fogalmazott: „Ezen kellemes állni, és nem annyira bonyolult tisztítani. Az érdeklődés magas, és a mostani szezonban már tudunk erre reagálni, nagyobb mennyiségeket eladni.”
Érczfalvi András kérdésére, miszerint megéri-e nagy mennyiségben szállítani a gumilapokat Amerikába, Wilhelm kifejtette, hogy a magas minőség miatt jelentős mennyiséget adnak el a tengerentúlra. Ez nagy szó, hiszen maga az iparág is amerikai, de fel tudják venni a versenyt.
A cég további fejlesztéseket is tervez: folytatják a megkezdett automatizálást, illetve egy új gépsor kialakítása is a jövő évi terveik között szerepel.
Wilhelm még azt is elárulta, hogy a vállalatuk 2 évente hoz létre új terméket; természetesen csakis kiemelkedő, német minőségűeket.
Feltehetjük a kérdést, hogy vajon mennyire környezetbarát ez a folyamat? Újra lehet-e hasznosítani a gumikat?
A Gum-Tech Kft. értékesítőjének erre is van válasza: „Elsőként egy kémiai vizsgálatnak vetjük alá a lapokat. Ázsiai cégeknél, például Kínában voltak olyan esetek, hogy a gyerekek hozzáértek, és színes lett a kezük. Ha ezeket megnyalják, abból pedig probléma van. Ez egy régi dolog, Európában is van olyan, hogy ha nem megy át valami egy vizsgálaton, akkor nem lehet eladni, mert akkor nem kap rá az ember tanúsítványt. Ami a zöld jövőt illeti, egyre többen tudni akarják, hogy valójában hogyan néz ki a folyamat. Én az elején nem nagyon hangsúlyoztam ezt, persze mondtam, hogy van benne gumi, meg hogy honnan van. Régebben harminc vevőből egy kérdezett ilyet.” Mára azonban ez az arány jóval magasabb, hiszen egyre többünket érdekel a fenntartható jövő.
Az alapos kémiai vizsgálat tehát kizárja azt, hogy újra fel lehessen használni a nem megfelelő minőségű gumikat, hiszen tartalmazhatnak akár ólmot, ami mérgező, vagy akár -traktorkerék esetében- trágyát is. Ezek az anyagok használat során elkerülhetetlenül belepréselődnek az anyagba, így nem lennének alkalmasak arra, hogy újonnan felhasználásra kerüljenek.