Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke a napokban kétnapos látogatást tett Kínában. Egyrészt részt vett a Téli Olimpiai Játékok megnyitóceremóniáján Pekingben, másrészt tárgyalást folytatott Hszi Csin-pinggel, a Kínai Népköztársaság (KNK) elnökével. Szóba került a szabadkereskedelmi megállapodás megkötése is, amely kapcsán a tárgyalások, a szerb államfő szerint, az év végéig akár le is zárulhatnak.
Vučić kiemelte, a szabad kereskedelmi megállapodás nem csak a szerb mezőgazdászok, a bortermelők számára fontos, hiszen Kínának nagy elvárásokkal rendelkező, ám jelentősen nagy piaca van, hanem új beruházásokat is hozhat Szerbiába. Szavai szerint,
– Hiszem, mint ahogy azt Hszi (Csin-ping) elnök mondta, ez a megállapodás hozzájárul majd az országunk újraiparosodásához és a gazdasági fejlődéséhez, jó eredményeket hoz majd a jövőben – mondta Vučić kínai látogatása során a szerbiai közszolgálati televíziónak.
Bojan Stanić, a Szerbiai Gazdasági Kamara (Privredna Komora Srbije – PKS) stratégiai elemzésekkelfoglalkozó részlegének segédigazgatója a Tanjug hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott, bár a kínai szabadkereskedelmi megállapodás nagy lehetőségeket rejt, mégis óvatosan kell azt kezelni.
Rámutatott Szerbia kereskedelmi forgalma intenzíven fejlődik, így ma már Németország mögött Kína az ország második legnagyobb kereskedelmi partnere. A két legnagyobb kiszállító éppen a (bori réz- és aranybányát működtető) ZiJin és a (szmederevói acélműveket felvásárló) HBIS Group, ezen kívül egyre több kínai beruházás is érkezik az országba.
vagyis a külkereskedelmi mérlegben nő a deficit is, azzal hogy a két ország együttműködésében e téren van esély az előrelépésre – emelte ki Stanić.
Rámutatott arra is, hogy ugyan Svájcnak és Izlandnak van Kínával szabadkereskedelmi megállapodása, de az EU 8 év tárgyalás után elállt ettől a lehetőségtől. Szavai szerint miután Szerbia nem tagja még az Európai Uniónak, akár számos előnnyel is járhatna egy ilyen megállapodás. Eddig Szabadkereskedelmi szerződése van a jelenlegi CEFTA tagországokkal, a Eurázsiai Gazdasági Unióval és Törökországgal, így Kína újabb lehetőséget kínálhatna. Mindezek mellett viszont figyelmeztetett,
Amennyiben ezek a beruházók technológiai szempontból intenzív gyártásban gondolkodnának, az a hazai kis és középvállalkozók számára fejlődési lehetőséget kínálna, hiszen így ők bekerülnének a nagy beszerzési láncok körforgásába. Kihangsúlyozta, Kínából a legnagyobb kereslet a borok iránt van, mégsem hoz kellő fejlődést, ha a szabadkereskedelmi megállapodással Szerbia csak egy ágazatra fókuszálna. Más ágazatokat is be kell tudni kapcsolni, így érdemes külön figyelmet fordítani például az élelmiszeriparra, az autóiparra és az információs technológiára is.
(Foto: MTI/EPApool/Damir Sagolj)