2024 – grafikonon az év, amikor a Mandiner utolérte és megverte a HVG-t és a 444-et
A korábbinál is több olvasó választott minket a 2024-es esztendőben. Maradjanak velünk továbbra is!
A fintech piac szereplői egy áttörő sikerekkel teli időszakként tekinthetnek vissza a 2021-es évre, korábban még nem tapasztalt mértékben áramlott a tőke a szektorba – mutat rá a Peak News portál.
A Peak News cikke a Makronómon.
A 3461 tőkebevonási fordulóból 304 során gyűlt össze 100 millió dollárnál nagyobb összeg, míg 31 finanszírozási kör az 500 millió dolláros határt is átlépte. Ezek a rekord értékű befektetések számos fintech unikornis, vagyis 1 milliárd dollár feletti értékeltséggel rendelkező privát vállalat létrejöttét segítették elő. A számok mindenképpen igazolják a fintech szektor egyre érettebb fázisba való előrelépését, és ugyanez a következtetés vonható le a legnagyobb történetek részletesebb vizsgálata során is.
Az eleinte 750 millió dolláros híreszteléseket eloszlatták az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez benyújtott hivatalos dokumentumok, melyek már 1,105 milliárd dollárról számoltak be. A 13 milliós ügyfélbázisból 8 millióan tekintenek első számú bankjukként a Chime-ra. Ezek az értékek várhatóan együtt fognak nőni az amerikai neobanki piaccal, hozzájárulva egy megalapozottan várható tőzsdére lépéshez, ami akár 30 milliárd dollárra repítheti a vállalat értékét. Szorosan követte a Chime-ot egy-egy milliárd dolláros tőkebevonási körrel a Klarna, valamint a Robinhood. A BNPL szolgáltatásokat nyújtó Klarna a fintech szektor második legértékesebb privát fintech vállalatává nőtte ki magát 2021 során, a Robinhood pedig éppen privát működésének lezárásához használta fel fordulóját, ugyanis júliusban debütáltak a NASDAQ tőzsdéjén.
A Robinhood IPO-ja több fintech vállalathoz hasonlóan nem hozta el a várt eredményeket, ugyanis részvényeikkel már jóval a bevezetési ár alatt kereskednek. Azonban a lehangoló fejlemények mellett sikersztorikat is hozott a nyilvános piacokról a fintech szektor.
A történelmi fejlemény mellett pénzügyi eredményeik is figyelemre méltóak, ugyanis az éves adózott eredményüket 3 milliárd dollár fölé várják az elemzők. Velük egyetemben az egyik legismertebb neobank, a Nubank is pozitív befektetői megítélésnek örülhetett. Decemberben 41 milliárd dolláros értékeltséggel léptek tőzsdére, és ugyan részvényeik árfolyama kis mértékben visszaesett, rohamosan növekedő bevételeikből arra lehet következtetni, hogy ez a trend idővel megfordul. Dél-Koreában a Kakao Pay-nek nem kell erre várnia, a fizetési szolgáltató részvényeinek nyilvános kibocsátása napján több, mint kétszeresére nőtt azok árfolyama, majd idővel stabilizálódott is a kibocsátási ár duplájánál, 180 ezer wonnál.
A fintech szektort érintő felvásárlások több szempontból is érdekesnek bizonyultak. Az év egyik legnagyobb ügyletét a Square szolgáltatta, ugyanis a vállalat 29 milliárd dollár értékben jelentette be egy ausztrál BNPL óriás, az Afterpay felvásárlását. Az óriási összeghez nagymértékben hozzájárult a BNPL piacon érzékelhető, egyre több vállalatot bevonzó verseny fokozódása. Továbbá az ausztráliai terjeszkedés jelentősen megalapozhatja a Square nemzetközi helyzetét. A MoneyLion, egy amerikai neobank egyik akvizíciójával a szektoron túlra vándorolt, választása pedig a Malka Mediára esett. A Malka Media egy tartalomgyártó felület, amely videókat, live streameket, podcastokat és dokumentumfilmeket gyárt, ezekből pedig gyakran marketing kampányokat is összeállít. A MoneyLion is főleg a marketing és ügyfélszerzési lehetőségek miatt döntött úgy, hogy 40 millió dollár értékben beolvasztja vállalatába a szolgáltatót. Végül a fintech térnyerés hagyományos pénzintézeteket is reakcióra kényszerített.
A 130 ezer ügyféllel rendelkező fintech kiváló lehetőséget nyújt a fiatalok pénzügyi bevonására a NatWest számára, ami által felnőtté válásukkor is nagy valószínűséggel a banknál maradnak.
A 2021-es év fintech fejleményeit nehéz lenne röviden összefoglalni. A Peak News csapata azonban vállalta a kihívást és az év során szerzett ismereteinket egy nagy évösszefoglaló anyagban, az idén induló Fintech Sparks kiadványban mutatjuk be, amely az alábbi linkről ingyenesen letölthető. A fenti témák mellett szó esik még a 2021-es év legnagyobb fintech trendjeiről, a legnagyobb nyertesekről és vesztesekről, az arcokról a fintech óriások mögött, valamint a kriptopiac botrányairól. Ezek után a kiadvány rátér az év marketing és design megoldásaira, végezetül pedig nem maradhattak ki 2022-es várakozásaink sem.