Biden ígéretet tett a kampányában, hogy 10 ezer dollárt elenged a diákhitel tartozásokból, ám a januári sajtótájékoztatón nem kívánt nyilatkozni ez ügyben.
„Egyértelmű választ várunk az elnöktől és nem hiszem, hogy eddig hallottam volna” – vádolta az elnököt Cori Bush progresszív képviselő, aki korábban is felszólalt már a diákhitel-válság ellen.
Amit biztosan tudunk, hogy Biden meghosszabbította a diákhitel-törlesztési szünetet májusig, ezzel levesz némi terhet a hitelfelvevők válláról.
Közeleg a félidős választás, ezért Biden vállára egyre nagyobb teherként nehezedik a diákhitel-probléma.
Körülbelül
„Bárcsak úgy kerülhetnék ki a diákok az adósságukat, ahogyan Biden tért ki a megszegett ígéreteivel kapcsolatos kérdések elől” – jelentette ki Thomas Gokey, az Adósság Kollektíva egyik szervezője.
A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint Biden elnök támogatja a diákhitelek csökkentését és jelenleg azon dolgozik, hogy megoldást találjon az adósságkönnyítésre.
Cody Hounanian, a Student Debt Crisis Center (SDCC) ügyvezető igazgatója is megszólalt az ügyben: „Örömmel látom, hogy a sajtó továbbra is kalapálja az elnököt és a sajtótitkárt ebben a kérdésben.
Számomra ez azt jelenti, hogy bármit is tesz ez a kormányzat, a sajtó és az emberek emlékeznek arra, amit a kampánykörúton ígért az elnök”.
„A diákok adósságválsága egyedülállóan borzalmas: átível ideológiai, faji és gazdasági határokon, országunk minden egyes irányítószámát és közösségét érinti. Biden elnöknek ritka lehetőse van arra, hogy egy az egész országon segíthessen egy tollvonással” – nyilatkozta Bush, majd hozzátette: „Az elnöknek megvan a jogköre, hogy eltörölje a diákok adósságát, ezért meg kell tennie.”
„Lehet, hogy most Biden kitért a kérdés elől, de hagyhatja majd figyelmen kívül a 45 millió diákhitel-felvevőt, amikor májusban megpróbálja visszakapcsolni a kifizetéseket” – mondta Braxton Brewington, az Adóssággyűjtemény sajtótitkára a januári sajtótájékoztatón.
Biden korábban segített a hitelezőknek abban, hogy megnehezítsék az amerikaiak számára az adósság rendezését a csőd révén – a szakértők szerint arra ösztönözte a bankokat, hogy könnyebben adjanak hitelt, ne kelljen félniük attól, hogy a bíróságok eltörölhetik ügyfeleik visszafizetési kötelezettségeit.
Ugyanakkor azzal, hogy több adósnak elvették a csődvédelem lehetőségét, az elmúlt 40 évben az átlagos amerikai adósság teher felment. Ma több mint 10 000 dollár személyes (nem jelzáloghitel) adósság jut minden amerikaira, szemben az 1970-es évek elején tapasztalt durván 6 000 dollárral.
Ez a növekedés és a vele járó kamatfizetések
Hogyan is várhatnánk érdemi választ Bidentől, ha korábban azt is elfelejtette, hogy ő az elnök.
Biden elnök szintén egy januári sajtótájékoztatóján csak a stábja által kiválasztott újságírók kérdéseire válaszolt, a beszéde gyakran botladozott és zavartnak tűnt, sok esetben még értelme sem volt a mondanivalójának – állítja a New York Post.
Az amerikai elnök gyakran tett említést a múltról – „bezzeg az én időmben” a kábeltelevíziós hírek és a Republikánus Párt is más volt.
Arra viszont már kevésbé emlékezett, hogy mit mondott egy héttel ezelőtt. Tagadta, hogy a szenátus filibuster-szabályok megszüntetésének ellenzőit Bull Connorhoz és Jefferson Davishez hasonlította volna, percekkel később azonban az előbb említett szenátorokat figyelmeztette, hogy a hírhedt álláspontjuk végigkíséri az életüket.
A beszéd végén Biden bevallotta, hogy azt is elfelejtette, hogy ő egy elnök és már nem „csak” egy szenátor.
Korábban viszont kijelentette hogy ő már most többet ért el, mint bármely más elnök a történelemben. Akkor hogy is van ez?
A sok ellentmondás, feledékenység és hárítás nem éppen kifizetődő az elnök számára: a Gallup közvélemény-kutató intézet felmérése szerint Biden 43 százalékos támogatottsága alacsonyabb, mint alelnökéé, Kamala Harrisé.
A Gallup december 1-jén készített felmérése szerint a szövetségi kongresszus legnépszerűbb politikusa Kevin McCarthy, a republikánusok képviselőcsoportjának vezetője: a megkérdezettek 46 százaléka támogatja munkáját.
A közvélemény-kutatás szerint
A Gallup vizsgálta az amerikai politikai és közélet más szereplőinek elfogadottságát is.
Kiderült, hogy a népszerűtlen politikusok közé tartozik Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi frakciójának vezetője (34 százalékos népszerűséggel) és Anthony Fauci, a Fehér Ház járványügyi tanácsadója, akinek tevékenységét a megkérdezettek 47 százaléka utasítja el.
Fotó: MTI/AP/Patrick Semansky