Az Európai Bizottság, Franciaország, Németország, Olaszország, Nagy-Britannia, Kanada és az Egyesült Államok vezetői azt kommunikálták, hogy
„elszámoltatják Oroszországot, és közösen meggyőzik, hogy Putyin számára ez a háború stratégiai kudarc”.
Kilátásba helyezték azt is, hogy a szombaton bejelentett intézkedéseken túl is készek további intézkedések megtételére
Az Egyesült Államok és szövetségesei ezen a héten már a nagy orosz bankokat sújtották korlátozásokkal, valamint szankciókat hoztak Vlagyimir Putyin elnökkel, és Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel szemben is.
Mindez nem gátolta meg Moszkvát, hogy hadserege tovább nyomuljon Kijev felé.
Ursula von der Leyen nyilatkozata szerint hatalmas költségekkel sújtanák Oroszországot, amelyek még inkább elszigetelik Oroszországot a nemzetközi pénzügyi rendszertől és nyugati gazdaságoktól. A jegybank tartalékainak korlátozásával pedig az a céljuk, hogy „befagyasszák az orosz hadiládát”, hogy Putyin ne tudja felhasználni a 630 milliárd dollárnyi jegybanki devizatartalékát Ukrajna inváziójában, és ne tudja megvédeni a várhatóan zuhanórepülésbe kezdő rubelt. A hírek szerint Oroszország jegybanki tartalékainak 22 százalékát tartja otthon aranyban, és mintegy 300 milliárdnyi eszközt tart külföldi számlákon
Az orosz bankok kiiktatása a SWIFT rendszerből – a világ fő nemzetközi fizetési hálózatából – csapást mér az orosz kereskedelemre, és megnehezíti az orosz vállalatok üzleti tevékenységét.
A SWIFT vagy a „Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” egy biztonságos üzenetküldő rendszer, kommunikációs platform, amelyen keresztül a bankok az átutalásokhoz és egyéb üzletekhez kötött információkat cserélik. A rendszert az 1970-es években kezdték el használni, előtte a bankok távírón keresztül kommunikáltak. Mindez megkönnyíti a határokon átnyúló gyors fizetéseket, zökkenőmentessé teszi a nemzetközi kereskedelmet. Évente több billió dollárt utal át a nemzetközi kereskedelem finanszírozásának fő mechanizmusává.
Bár a SWIFT-től elzárt bankok bármelyikének, amennyiben Oroszországon kívüli banknak szeretne fizetni, akkor valószínűleg telefont vagy faxot kell használnia. De inkább az a valószínű, hogy világszerte a legtöbb bank leállít minden tranzakciót a hálózatból kizárt orosz bankokkal.
Nem, vagy csak nagy nehézségekkel, akadozva lehet rendezni az orosz partner felé a számlát, illetve ők sem tudnák megtenni a nemzetközi átutalásaikat.
Ezzel pedig megbénulna mind az import, mind az export. Ez utóbbi viszont visszaüthet Európára, hiszen energia- és nyersanyagfüggősége nagyon magas Oroszországtól. Kérdés, milyen válaszlépést tesz Putyin.