Bár a baloldal azt hangoztatja, hogy a rezsicsökkentés az embereket pazarlásra, az emelés pedig takarékosságra inti, Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai Üzletágának vezetője máshogy vélekedik erről, egészen más képet rajzolva a fogyasztói viselkedésről.
Hortay szerint 2010-ben – amikor Magyarország volt a legdrágább ország vásárlóerő-paritáson –
valamennyivel csökkent a fogyasztás, de az is csak azért, mert megjelent 200.000 energiaszegény háztartás, akik nem tudták megfizetni az energiát.