Márki-Zay privatizálná az egészségügyet
„Én meg vagyok győződve róla, hogy ezen az állapoton, ami ma van, ezen csak egy drasztikus magánosítás segíthet (...) a szolgáltatók, azok igenis legyenek magánszolgáltatók, versenyezzenek egymással, gazdálkodjanak felelősen” – nyilatkozta Márki-Zay Péter 2018-ban az egészségüggyel kapcsolatban.
Márki-Zay 2021-ben hozzátette, hogy „az egybiztosítós, versengő egészségügyi modellt” látja ideálisnak, mivel
„álszentség lenne azt mondani, hogy az egészségügy nem üzlet”, valamint „ahol fizetős egészségügyet vezettek be, ott viszont jól működött”
, valamint – idézte a baloldali miniszterelnök-jelöltet korábban a Századvég.
Egy friss példa cáfolja Márki-Zayt: a privatizálás romba döntheti az egészségügyet az amerikai orvosok szerint
Egy magántulajdonban lévő bőrgyógyászati lánc, a Pinnacle Dermatology volt orvosa bizalmas információkat szivárogtatott ki elveszett biopsziákról, túljelentkezésről és a cég tulajdonában lévő laboratórium megkérdőjelezhető minőségellenőrzéséről.
Dr. Allison Brown bőrgyógyász bevallotta, a Wall Street Farkasai filmet idézték a magánlaborban történtek.
„A hónap utolsó napjaiban vagyunk, és már csak 217 páciens választ el minket attól, hogy teljesítsük a költségvetési célkitűzéseinket.
(...) Ne feledkezzenek meg az augusztusi ösztönző bónuszról az augusztusban beütemezett összes betegért! Ez a legkönnyebben megkereshető pénz. Szerezd meg azt a pénzt!” – osztotta meg a cég 2020. augusztusi feljegyzését az NBC News amerikai lappal a bőrgyógyász.
Az orvos elmondása szerint tájékoztatta a vezetőséget a problémákról, nem sokkal azután pedig elbocsátották a cégtől.
Gyakoriak a figyelmen kívül hagyott diagnózisok és az elveszett biopsziák, megkérdőjelezhető a minőségellenőrzés, a személyzet alacsony száma ellenére pedig túl sok időpontot vállalnak – fedte fel Brown.
Az orvosok kötelessége, hogy a betegek érdekeit helyezzék előtérbe, amikor viszont agresszív pénzemberek átveszik az orvosi tevékenységet, a profitra való törekvés elsőbbséget élvezhet
– adtak hangot véleményüknek más orvosok is az NBC hírportálon.
A privatizálás célja a rövid távú profit, a minőség csak másodlagos szempont
Manapság az egészségügy legagresszívabb finanszírozói a magántőke-befektetéssel foglalkozó társaságok. Ezek a cégek az amerikai ipar több területére is rátették a kezüket – a vállalatok felvásárlásához hatalmas hiteleket vesznek fel, majd néhány évvel később megpróbálják azokat a kifizetett összegnél magasabb áron továbbértékesíteni – írja az NBC News.