Hatalmas gázkészletei ellenére is importra szorulhat Irán

2022. január 01. 22:13

Irina Szlav az Oilprice oldalán az iráni médiára hivatkozva azt írja, hogy bár Irán a világ második legnagyobb földgáz-tartalékával rendelkező országa, ha nem talál befektetőket több 50 milliárd dolláros gázipari beruházáshoz, könnyen szorulhat komolyabb importra is akár.

2022. január 01. 22:13
null

Az Egyesült Államokkal megromlott viszony sodorhatja nehéz helyzetbe Iránt

Bár Iránban található a globális gáztartalékok több mint 17 százaléka, az ország az utóbbi időben súlyosan alulfinanszírozottá vált, miután Trump elnök kiléptette az Egyesült Államokat az Iránnal kötött nukleáris megállapodásból, és újra gazdasági szankciókat vezetett be az ország ellen. Ezek az intézkedések elijesztették azokat az energetikai óriásokat, amelyeknek meg voltak az eszközeik ahhoz, hogy segítsék Teheránt a hatalmas gáztartalékok kiaknázásában. 

Biden elnök ugyan újrakezdte a tárgyalásokat Iránnal, de az utóbbi időben ezek is megrekedtek, mivel egyik fél sem hajlandó megtenni a szükséges engedményeket. Ennek eredményeként az iráni kormány figyelmeztetett, hogy az országban az idei télen áramkimaradásokra kell számítani, mivel az erőművek gázellátása akadozhat. Az Iran International cikke szerint az Iráni Nemzeti Olajtársaság ügyvezető igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az országot az a veszély fenyegeti, hogy nettó gázimportőrré válik, ha nem tesznek sürgős lépéseket ennek megakadályozására. 

Nem haladnak a kitermeléssel, így befektetők nélkül komoly gázhiányra kell készülni

Irán legnagyobb olajlelőhelye dél-keleten, a Perzsa-öbölben található, ahol a tengeri olajmezőn Katarral osztoznak. Öt évvel ezelőtt Teherán megállapodást kötött a francia TotalEnergies céggel, hogy az öt milliárd dollárt fektet be a mező egy újabb szakaszának feltárásába, de az újra bevezetett amerikai szankciók hatására a vállalat elhagyta Iránt, a helyét pedig a kínai CNPC vette át. Az olajmező kitermelése azonban a jelek szerint lassan halad. Ami komoly gondokat okozhat, ugyanis egy nemrégiben megjelent Bloomberg beszámoló napi 200 millió köbméterre becsülte az iráni gázhiányt. 

Szintén a Bloomberg írta meg, hogy a téli áramkimaradások kockázatának csökkentése érdekében Irán növeli nyersolajkészleteit. Azonban az Iran International arról számolt be, hogy az ország olajtermelésének jövője semmivel sem bíztatóbb, mint a gázkitermelésé, így csak egy 150 milliárd dolláros új beruházás jelentene valódi megoldást.

(Borítókép: Unsplash)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bergengócián
2022. január 04. 10:31
A nyitó képen szereplő csövek vízvezetékek az Edersee-i gátnál, Németországban. Semmi közük sincs Irán gáztermelési problémáihoz.
zara
2022. január 03. 07:59
bullshit... Iran's Petroleum Minister said that the country's gas condensate exports were rising, adding a new record has been set in gas production from the joint South Pars gas field. https://ugc.iranpress.com/content/52790
Gyzoltan
2022. január 02. 20:16
Átolvastam az írásom, vélem, hogy valamit nagyon félreérthettél, részemre továbbra is világosnak, érthetőnek tűnik, amit írtam, ez csak természetes... "Lehet mindig mindent a szidózásra felfűzni," Nos, e fél sorod már-már fizikai fájdalmat okozott, dehonesztáló "zsidózásnak" minősíteni egy világpolitikát meghatározó konfliktust, mely ráadásul kínosan hosszú ideje van napirenden.., maga a média is, naponta kénytelen zsidózni vagy így, vagy úgy, mert megkerülhetetlenek... Körülöttük forog a világ... Többet mondok, ők forgatják a világot! -ha nem érted a zsidókat, nem értheted a világot...
eius
2022. január 02. 18:57
Majd érkezik oda is Kína, s befektet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!