Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
A kritikusok szerint Katarban rendszeres a bevándorló munkások kizsákmányolása és a megmagyarázhatatlan halálesetek.
2022-ben a labdarúgó-világbajnokság Katarban kerül megrendezésre, bár mostanában nem csak ezért hallunk az országról. Katar vezetőit és magánvállalkozóit sokan kritizálják, mivel az országban – ahol a becslések szerint a munkások 95 százaléka bevándorló – megmagyarázhatatlan halálesetek történnek.
A vendégmunkások már hajnalban elindulnak és egész nap a fedetlen stadiont építik – előtte viszont vár még rájuk egy többórás buszút, ahol
mivel a buszokon nincs légkondicionáló. A dohai ENSZ-ügynökség jelentése szerint tavaly ötven vendégmunkás veszítette életét munkahelyi balesetben, a legtöbben közúti baleset áldozatai lettek. A jelentés felfedte, hogy nem minden halálesetet rögzítettek megfelelően, ezt az egészségügyi személyzet által okozott adminisztrációs hibákkal magyarázták – olvasható az NBC News oldalán.
Egy emberi jogokat képviselő csoport, az Amnesty International azt állította, hogy a katari hatóságok migránshalálok ezreit nem vizsgálta ki – a csoport szerint ez azt sugallja, hogy
„Ezek az emberek tesztek alapján alkalmasak voltak a katari munkavégzésre és egészségesnek tűntek, ennek ellenére a halotti bizonyítványukban természetes okokra, szívmegállásra vagy légzési elégtelenségre hivatkoznak” – mutatott rá May Romanos, az Amnesty International öböl menti munkavállalók jogaival foglalkozó kutatója.
Katar azzal védekezik, hogy a migráns munkavállalókról kiállított halálozási statisztikák megfelelnek a nemzetközileg előírt szabályoknak.
„A munkavállalók jóléte iránti elkötelezettségünk jelentős javulást eredményezett a munkavállalók számára a szállásszabványok, az egészségügyi és biztonsági előírások, az egészségügyi ellátás biztosítása és az illegális munkaerő-felvételi díjak visszatérítése terén” – áll a Legfelsőbb Bizottság közleményében.
A közelmúltban bevezetett reformok közé tartozik:
A labdarúgás nemzetközi irányító testülete, a FIFA közleményében azt írta, hogy a világbajnokság a Legfelsőbb Bizottság munkásjóléti programján keresztül jelentősen hozzájárult a munkakörülmények javításához Katarban.
„A program szilárdságát szakértők és szakszervezetek az évek során többször is elismerték – és ahogyan azt egy nemrégiben készült ENSZ-jelentés is megállapította –, ez »lenyűgöző változásokat« és »átfogó reformokat« jelent az országon belül” – mondta Alois Hug, a FIFA szóvivője.
A kampányolók szerint a kormány elkésett a reformokkal, a szeretteiket elvesztett családokat már nem lehet kárpótolni.
„Ezt a 2022-es világbajnokságot gyakran a világbajnokságok véres gyémántjának nevezem” – jelentette ki Barun Ghimire, egy nepáli emberjogi ügyvéd.
„Ez egy vérfoltos kupa.
Mindenki tudja, hogy olyan vendégmunkások halnak meg az országban, akik még csak nem is tudtak a kockázatokról”.
Ghimire azt is elmondta, hogy egyes esetekben
„Olyan emberekről beszélünk, akik hitelt vettek fel azért, hogy külföldre utazhassanak a biztos jövő és a nagyobb fizetés reményében, majd a munkakörülmények – vagy más tényezők – következtében halnak meg. Szerintem az a minimum, hogy az érintett családokkal közlik a halál okát” – fejtette ki álláspontját az ügyvéd.
Dánia válogatottja egy közleményben jelentette ki, hogy nem vesz részt promóciós tevékenységben a világbajnokságon. A szponzorok helyett a dán játékosok mezeit „kritikus üzenetek” fogják díszíteni.
Nem ez az első eset, hogy a futballisták fellépnek a kegyetlen katari bánásmód ellen, márciusban Németország és Norvégia játékosai a mérkőzés előtt emberi jogokat hirdető mezben léptek a pályára.
Borítókép: MTI, Beinmediagroup.com