Sorra aratja a győzelmeket Orbán Viktor Brüsszelben: a magyar ellenzék csak kétségbeesetten kapálózik
A legújabb magyar sikerekről a pénzügyminiszter számolt be.
A munkáltatók 34 százaléka tervez létszámbővítést Magyarországon 2022 első negyedévében, miközben csökkentéssel 17 százalékuk számol; ehhez hasonló optimizmusra a piaci szereplők körében utoljára 2018 harmadik negyedévében volt példa – közölte a ManpowerGroup kedden az MTI-vel.
A ManpowerGroup a világ 40 országában zajló kutatásában Magyarországon 504 munkáltatóból álló reprezentatív mintán végzett felmérést az első negyedéves munkaerő-felvételi szándékokról. A válaszok alapján a Munkaerőpiaci Előrejelzés szezonális hatásokkal korrigált nettó értéke +19 százalékon áll, ami 17 százalékponttal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, és 8 százalékponttal a mostani, negyedik negyedévre vonatkozó várakozásoknál is magasabb.
A közleményben Fehér Tamás, a ManpowerGroup ügyvezető igazgatója kifejtette, a magyar vállalkozások további konjunktúrára számítanak, ehhez pedig minden korábbinál nagyobb számban tartják szükségesnek újabb munkaerő felvételét. Mindez a már jelenleg is korlátozott kínálattal rendelkező munkaerőpiac egyre több szegmensében okozhat kisebb-nagyobb feszültségeket, a járvány előtti időszakhoz hasonlóan újra általános jelenséggé válhat a munkaerőhiány – tette hozzá a szakember.
A 19 százalékos létszámbővítési mutató egy átlagos mérték, az ország régióit vizsgálva azonban jelentős eltéréseket tapasztaltak. A legszélesebb körű, 30 százalékos létszámbővülést Budapesten várják, de az Észak-Alföldön, valamint Nyugat-Dunántúlon és Dél-Dunántúlon is jelentős a növekedési kilátás. Ugyanakkor jóval visszafogottabbak a várakozások a Dél-Alföldön (9 százalék), míg a Közép-Dunántúlon stagnálás várható az új munkaerő felvételében.
Az egyes szektorok között is nagyok a különbségek: a legszélesebb körben a technológiai cégek, illetve a banki, pénzügyi vállalkozások körében jeleznek előre létszámbővítést, de az étterem-vendéglátás szektorban is átlag feletti az igény. A gyártás és az építőipar területén visszafogottabb a munkáltatók várakozás, míg nagy- és kiskereskedelemben a cégek 10 százaléka tervezi bővíteni a létszámot.
A felmérésből az is kiderült, hogy a létszámnövelést tervezők aránya a közepes, 50 embernél többet és a nagy, 250 alkalmazottnál többet foglalkoztató cégek körében a legnagyobb: 22, illetve 28 százalékos. A kis-, illetve mikrovállalkozások körében viszont az átlagos várakozás 11, illetve 9 százalékos.
Arról is beszámoltak, hogy a ManpowerGroup globális Munkaerőpiaci Előrejelzése világszerte optimizmust mutat, a 40 vizsgált ország mindegyikében jóval nagyobb a bővítésben gondolkodó cégek száma az elbocsátást tervezőkénél. Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi kilátások a középmezőnyben, a 40-es lista 25. helyén szerepelnek.
A ManpowerGroup évente körülbelül 3,4 millió munkavállaló elhelyezkedésében segít, világszerte csaknem 400 000 ügyfelet szolgál ki. Magyarországon a ManpowerGroup már 30 éves tapasztalattal rendelkezik a munkaerő-közvetítés és kölcsönzés területén.
(MTI)