Ez az öt technológiai trend már biztosan átalakítja az életünket 2022-ben
2021. november 12. 14:50
Már csak három hónap maradt az idei évből és minden jel arra mutat, hogy a világ nem tudja maga mögött hagyni a koronavírus járványt. 2022-ben is sokféleképpen befolyásolja majd a mindennapi életünket és ennek hatására az gazdasági és szociális életünkben is felgyorsult digitalizációra és virtualizációra számíthatunk.
2021. november 12. 14:50
p
2
15
22
Mentés
Már csak három hónap maradt az idei évből és minden jel arra mutat, hogy a világ nem tudja maga mögött hagyni a koronavírus járványt. 2022-ben is sokféleképpen befolyásolja majd a mindennapi életünket és ennek hatására az gazdasági és szociális életünkben is felgyorsult digitalizációra és virtualizációra számíthatunk.
A Forbes összeszedte 2022 legfontosabb technológiai trendjeit, melyek között szerepel a fenntarthatóság igénye, az egyre növekvő adatmennyiségek és a növekvő adatszámítási és hálózati sebességek is.
Mesterséges intelligencia mindenhol
Annak idején az „okos” eszközök annyit jelentettek, hogy a már korábban is ismert technológiai eszközöket, mint a mobiltelefon vagy a TV, csatlakoztatták az internethez és készen volt az okostelefon, okostévé, okosóra. Ma már a mesterséges intelligencia (MI) által működtetett eszközök számítanak „okos”-nak.
Az okosautók arcfelismerő algoritmusok segítségével érzékelik, hogy a sofőr az utat figyeli-e, az okostelefonok MI-algoritmusokat használnak többek között a hívásminőség fenntartására vagy a jobb minőségű fényképek készítésére és még számos MI által vezérelt alkalmazáson keresztül segítik a felhasználókat.
(forrás: Pixabay)
A mesterséges intelligencia áthatotta a mindennapi munkához használt eszközöket - a mindenütt jelenlévő hangalapú asszisztensektől kezdve a nyelvi fordításon át az olyan eszközökig, amelyek lehetővé teszik a strukturált adatok kinyerését képekből, táblára firkálásokból és kézzel írt jegyzetekből. A robotizált folyamatautomatizálás nagy részét is ez működteti, ami lehetővé tette a munkaterhek csökkentését az adminisztrációs, logisztikai, könyvelési és HR-osztályokon.
Ez a trend magába foglalja a mesterséges intelligenciát, a dolgok internetét (IoT) és az újonnan kialakult szupergyors hálózatokat, mint például az 5G. Ezek együttesen új lehetőségeket teremtenek a felhasználók számára és azt sejtetik, hogy a jövőben a konvergencia lesz a legnagyobb hatású trend. A növekvő adatmennyiség, a gyorsabb hálózati- és processzorsebesség, valamint az adatok „demokralizálódása” összeadódnak és olyan hatással lesznek a társadalomra, ami sokkal több, mint a részek összege.
A szolgáltatás- és a kódmentes forradalom
Az adatok demokralizálódásáról már szó esett, de mit is jelent ez? Az elmúlt években egy egész iparág épült arra, hogy a társadalom minél nagyobb részének a kezébe adja a technológiai alapú innovációhoz szükséges készségeket és eszközöket, függetlenül a szaktudástól vagy tapasztalattól.
A felhőalapú tárolási, hálózati és feldolgozási megoldások révén jelentősen csökkennek a költségek, és az új ötletek kipróbálásához szükséges drága infrastruktúra létrehozásának kockázatai. A „csináld magad” megoldások az innováció területén is működni látszanak és erre a nagy vállalatok is rájöttek. Nincs szükség profi IT-s csapat állandó jelenlétére a technológiai megvalósításokhoz, hiszen a marketingtől kezdve a HR-en át a projektmenedzsment és termelési folyamatok tervezéséig mindenre léteznek már mesterséges intelligencia által működtetett kész megoldások, 2022-ben pedig még tovább bővül a paletta. Emellett a kód nélküli felületek is egyre népszerűbbek lesznek, mivel a programozási tudás hiánya vagy a statisztikák és adatszerkezetek részletes megértése többé nem lesz akadálya az innovációnak.
Az OpenAI - egy Elon Musk által alapított és többek között a Microsoft által finanszírozott kutatócsoport - nemrég mutatta be a Codexet, egy olyan programozási modellt, amely képes kódot generálni a természetes, beszélt emberi nyelvből. Ahogy az ehhez hasonló technológiák konvergálnak majd a felhőinfrastruktúra által kínált lehetőségekkel, újabb kapuk nyílnak meg a fejlesztések irányába.
(forrás: Pixabay)
Digitalizáció és virtualizáció
A világjárvány ideje alatt a munkahelyek nagy része kénytelen volt átállni a virtuális működésre a távmunka életbelépése miatt. Ez az első lépése volt annak a hosszútávú trendnek, amit 2022-ben fog tovább erősödni és az emberek megismerkednek a "metaverzum " fogalmával - olyan tartós digitális világokkal, amelyek párhuzamosan léteznek a fizikai világgal. A metaverzumban számos olyan hétköznapi, valós világban végzett tevékenység megvalósítható lesz, mint a munka, a játék és a társas érintkezés. A digitalizáció ütemének növekedésével ezek a metaverzumok egyre pontosabban fogják modellezni és szimulálni a valós világot, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy a digitális világban egyre magával ragadóbb, meggyőzőbb és végső soron értékesebb élményekben legyen részük.
Az Ericsson 2030-ra egy olyan rendszer fejlesztésén dolgozik, amely virtuális élményeket tesz lehetővé, amelyek megkülönböztethetetlenek lesznek a valóságtól.
Átláthatóság és egységes szabályozás
A technológiai fejlesztések azonban csak akkor működnek, ha a felhasználók megbíznak benne. Erős ellenérzetek vannak a technológia jelenlegi használatával és a mesterséges intelligenciával kapcsolatban is, mert nem látják át a működésüket.
Az átlátható és megmagyarázható mesterséges intelligencia gondolata az elmúlt években egyre népszerűbb lett, mivel világossá vált, hogy a társadalom bizonyos rétegei bizalmatlanok vele szemben. A kormányok is egyértelműen megértették, hogy szükség van egy szabályozási keretre, amit az EU által javasolt mesterséges intelligenciáról szóló törvény is bizonyít. A javasolt törvény megtiltja a hatóságoknak, hogy a mesterséges intelligenciát társadalmi pontozási rendszerek létrehozására használják, valamint azt is, hogy arcfelismerő eszközöket használjanak nyilvános helyeken. A jogszabály tartalmaz egy listát is a potenciálisan veszélyes hatásokról, többek között a "sebezhetőségek kihasználásáról" és a "fizikai vagy pszichológiai sérülések okozásáról", amelyeket a mesterséges intelligencia megoldások szolgáltatóinak bizonyítaniuk kell majd, hogy rendszereik nem jelentenek ilyen veszélyt a felhasználókra nézve, mielőtt azokat eladásra kínálnák.
A Google vezérigazgatója, Sundar Pichai kijelentette, hogy
bár elismeri, hogy szükség van az AI szabályozására, "egyensúlyt kell teremteni" annak érdekében, hogy az innováció ne fulladjon meg.
Ez az egyensúlyozás 2022-ben valószínűleg egyre inkább a viták témájává válik, mivel egyre többen lesznek tisztában a mesterséges intelligencia és más technológiai trendek lehetséges pozitív és negatív hatásaival a társadalomra.
Fenntartható energetikai megoldások
A világjárvány idején a megújuló energia volt az egyetlen olyan energiaforma, amelynek felhasználása növekedett. Világszerte csökkent a nem megújuló energia felhasználása, mivel az iparágak leálltak és az emberek otthon maradtak, ami összességében 8 százalékos kibocsátáscsökkenést eredményezett. Ez pedig arra enged következtetni, hogy a jövőben egyre több beruházást fognak eszközölni a megújuló forrásokból származó energia előállítására.
Becslések szerint a különböző forrásokból - többek között szárazföldi és tengeri szél-, nap- és árapályenergiából - származó megújuló energia előállításának költsége hét és 16 százalék közötti mértékben csökkent. Ez Ez óriási segítség lesz azon országok és vállalkozások számára, amelyek megpróbálják elérni a kibocsátási célokat, például a szén-dioxid-semlegességet.
Emellett a bioüzemanyagok, a folyékony hidrogén és magfúzió is egyre életképesebbé válnak, nem beszélve a zöld hidrogén alkalmazásáról.
Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.
Jelenleg a hazai a kkv-k 53,2 százaléka, míg a magyar lakosság 58,9 százaléka rendelkezik legalább alapvető digitális képességgel. Előbbi esetben elmaradunk, utóbbiban viszont meghaladjuk az uniós átlagot ám mindkét szegmensben előre kell lépünk – erről beszélt lapunknak Belényesi László, a Miniszterelnöki Kabinetiroda Európai uniós fejlesztések végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára az ezt a célt szolgáló DIMOP Plusz program kapcsán.
Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 22 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Armageddon
2022. március 17. 16:35
Minden bigott orbánista rendet, rendőrállamot szeretne. Kina csókos, majd segít ebben is. Náluk műxik az AI rend(szere).
Konzervek vidulhatnak majd, nincs nyíltszini buzulás:)
Mintha a Makronomot egészen mások írnák, mint a Mandinert. (Tudom, hogy az "írás" itt eufemizmus, és valójában csak angol nyelvű cikkek jobb-rosszabb fordítását kapjuk - de valaki csak válogatja, mit fordítsanak le.)
Ilyen szintű futurista optimizmust, messianisztikus technológia-kultuszt utoljára a 90-es évek elején az indexben láttam. Szólok, hogy nekik sem jött be szinte egyetlen jóslatuk sem.
Akkor még volt "Fórum", ahol nem csak kommentet lehetett írni, hanem "topicot" is lehetett indítani. (És onnan származik az "off topic" kifejezés, ha valami nem a tárgyhoz tartozik.)