A Hycean bolygókon nem érdemes napozni az óceán partján
A kutatócsoport most ezeknek a „mini-Neptunuszoknak” egy alcsoportját határozta meg, és ezeket nevezték el Hycean-világoknak. Ezek olyan forró „mini-Neptunuszok”, melyeknek hidrogénben gazdag a légköre és hatalmas óceánok találhatóak a felszínükön. Bár ezeken az égitesteken a hőség és a nyomás messze a számunkra kellemes szint feletti, de lehetséges, hogy bizonyos életformák számára ez az ideális környezet.
Nagyobbak, mint a Föld és sok van belőlük
Egy ilyen Hycean bolygó a K2-18b jelű égitest, amely mintegy 124 fényévre található tőlünk, a lakhatási zónán belül kering a csillaga körül, és 2,6-szor nagyobb méretű, illetve 8,6-szor nagyobb tömegű, mint a Föld. A cambridge-i csillagászok már több éve tanulmányozzák és 2019-ben jelentették be, hogy vízgőzt észleltek a légkörében. Tavaly pedig különböző modelleket futtattak le annak érdekében, hogy meghatározzák pontosabban a légkörének összetételét. Ezek közül néhány modell potenciálisan lakható bolygóként határozta meg az égitestet.
A K2-18b példájából kiindulva a csillagászok kiterjesztették a keresést más Hycean típusú exobolygók irányába isf. A tudósok szerint ezek az égitestek akár 2,6-szor nagyobb méretűek lehetnek, mint a mi bolygónk, tömegük elérheti a Föld tízszeresét, a légkörük hőmérséklete pedig akár 200 Celsius fokos is lehet. Arra számítanak viszont, hogy ezeken a bolygókon az óceánokban kellemesebbek lehetnek a körülmények, amik akár az életre is alkalmasak. Az előrejelzések szerint
a Hycean típusú bolygók hasonlóan gyakoriak lehetnek, mint a kisebb, sziklásabb „Szuper-Földek, és a nagyobb, gáznemű „mini-Neptunuszok”.
A gyilkos sugárzástól mentes helyek alkalmasak lehetnek az életre
A New Atlas beszámolója szerint a kutatók úgy vélik, hogy ezen a típuson belül is létezhetnek különböző változatok. A „sötét világok” például azok, amelyek meglehetősen közel helyezkednek el a saját csillagukhoz, így az egyik oldalukon szinte örökké éjszaka van, ahol nincsen elviselhetetlen sugárzás, vagyis lehetséges az élet kialakulása. Vagy a „hideg óceáni világok”, amelyek a központi csillagtól elég messze vannak ahhoz, hogy ne érje őket nagy mennyiségű sugárzás, ezért szintén megfelelő környezetet biztosíthatnak az élet kialakulásához.