Már késő: elveszett az olasz rezsiharc, nő az áramár
Olaszországban a háztartások és a vállalkozások októbertől többet fizetnek majd az áramért és a gázért, mivel a harmadik negyedév elején újabb meredek áremelkedés várható, annak ellenére, hogy a kormány a növekedés korlátozására irányuló intézkedéseket hozott.
Hiába tehát az olasz kormány megkésett és elkeseredett rezsiharca, a nagy európai energiaválság begyűrűzött az országba.
A háztartások villanyszámlája 29,8 százalékkal, a gázszámla pedig 14,4 százalékkal emelkedik egy átlagos család esetében, erősítette meg sajtóközleményében az olasz energiaszabályozó hatóság, az Arera.
Az új országos tarifák 2021 negyedik negyedévének (október-december) kezdetétől lépnek életbe.
Az emelésre az Európa-szerte és azon túl is emelkedő energiaköltségek közepette kerül sor.
Az olasz fogyasztókra áthárított áremelkedés az Arera szerint elérhette volna a 45 százalékot is,
ha a kormány nem lép közbe az új tarifaemelés felső határának megszabásával.
Kudarcos rezsiharc Olaszországban
Az olasz kormány a múlt héten egyébként hárommilliárd euróba kerülő intézkedéseket jelentett be, amelyek célja az energiaárak még meredekebb emelkedésének korlátozása.
Amellett, hogy a kormány intézkedései a legtöbb család számára 30 illetve 15 százalék alatt tartják az emeléseket, ami önmagában is rendkívüli, sokkszerű növekedés,
az olasz kormány csak annyit tudott elérni, hogy a legkevésbé tehetősek számára nem emelkedik a rezsi.
Ők a 8265 euró alatti jövedelemmel rendelkező háztartások, a legalább 4 eltartott gyermeket nevelő és 20 ezer euró alatti jövedelmű családok, az állami nyugdíjban vagy munkanélküli segélyben részesülők, valamint a súlyos betegek.
Az elmúlt negyedévben az áram kiskereskedelmi ára 9,9 százalékkal, a gázé pedig 15,3 százalékkal emelkedett július elsejétől. A kormány már akkor is közbelépett a költségek korlátozására, 1,2 milliárd eurós állami támogatással.
Mario Draghi olasz miniszterelnök szeptember végén azt mondta, hogy az energiaárak emelkedésének számos oka átmeneti, de felszólított a hosszú távú, többek között európai szintű fellépésre a probléma kezelésére, többek között az ellátás diverzifikálása révén.
Olaszország ráadásul nagymértékben függ az importtól, és nagy mennyiségű gázt fogyaszt. Az ország hivatalos statisztikái szerint a primerenergia-fogyasztás mintegy 40 százaléka gáz, míg Franciaországban ez az arány csak 15 százalék. A többi mediterrán ország is hasonlóan kedvezőtlen helyzetben van.