Július elsejével immár minden uniós tagállamban életbe lépett az úgynevezett digitális Covid-igazolvány használata, melyet az Európán belüli utazások megkönnyítésére vezettek be. Az igazolvány alapkoncepciójára még március közepén tett javaslatot az Európai Bizottság, majd május végére meg is született a megállapodás a Tanács és a Parlament között a konkrét részletszabályokról.
A brüsszeli mércével rekordgyorsnak számító tempó most valóban elengedhetetlen volt:
néhány országnak gyakorlatilag az élete múlik azon, hogy idén sikerül-e újraindítani az európai turizmust a tavalyi totális leállás után.
A központi szabályozás szorgalmazói azt remélik az uniós Covid-igazolványtól, hogy az – egységesítve és egyszerűsítve az utazási korlátozásokat és szabályokat – segít elejét venni az utazások terén az átláthatatlan káosznak.
A döntéshozás kifejezetten olajozottan folyt – olyannyira, hogy június első napjaiban néhány ország már el is kezdte tesztelni az közös megoldást. Ehhez aztán sorban csatlakoztak az újabb és újabb államok: július elseje előtt már csak mindössze 7 olyan ország maradt (ide tartozik egyébként Magyarország is), amely bár technikailag felkészült az uniós Covid-igazolványok adminisztrálására, a gyakorlatban viszont még nem alkalmazta ezeket. Bár hivatalosan mától minden tagállamban használják már a közös Covid-igazolványt,
a végső határidő a nemzetenként eltérő igazolványokról a közös, uniós megoldásra való átállásra augusztus 12.
Eddig a tagállamok még használhatják saját védettségi igazolványaikat (ha az tartalmában megegyezik az uniós igazolvánnyal), melyeket a többi tagállamnak el kell fogadnia, ezt követően viszont már csak az uniós igazolvány lesz alkalmas az Európai Unión belül a védettség vagy a negatív teszteredmény igazolására.
Ki adja ki, hol fogadják el, meddig érvényes – ezt érdemes tudni az uniós igazolványról
Azt mindenekelőtt fontos leszögezni, hogy az összeurópai Covid-igazolvány nem útlevél. Azaz enélkül is lehet utazni az EU-n belül a különböző tagállami szabályok betartása mellett, s ha úgy alakul a járványhelyzet, bármelyik ország dönthet úgy, hogy még az igazolvánnyal rendelkezők beutazását is korlátozza. Az viszont való igaz, hogy ennek ellenére
rengeteg fejfájástól kímélheti meg az új dokumentum az utazni vágyókat.
A Covid-igazolvány kétféleképpen lesz elérhető: lesz egy papíralapú változata, de digitálisan is bemutatható lesz. A hitelesítés egy QR-kód segítségével történik majd, melyet egy külön erre a célra kifejlesztett európai informatikai rendszerrel ellenőriznek majd. Az igazolványokat minden esetben két nyelven fogják kiállítani: szerepelnek majd rajta az adatok angolul, de a kibocsátó ország hivatalos nyelvén is.