Eldöntötte Trump, mi legyen az óraállítással
Azzal érvelt, hogy a mostani helyzet „kényelmetlen” és „nagyon költséges”.
A török kormány moratóriumot vezet be a brit műanyaghulladék importjára, miután a Greenpeace nemrégiben végzett vizsgálata alapján kiderült, hogy az Egyesült Királyságból származó, újrahasznosításra szánt hulladék jelentős része hulladéklerakókba kerül vagy illegálisan szórják szét Törökország területén.
Törökország, mint Európa műanyaghulladék-piaca
Törökország Európa legnagyobb exportált műanyaghulladék-piacának számít; az EU-ból naponta megközelítőleg 241 teherautónyi műanyaghulladék érkezik az országba. Az Egyesült Királyság műanyaghulladékának mintegy 40 százaléka került Törökországba a tavalyi év során. Ez a szám pedig évről évre nő, miután Kína 2017-ben betiltotta a műanyagimportot.
A Greenpeace vizsgálata során kiderült, hogy az olyan brit szupermarketek, mint a Tesco vagy a Mark&Spencer műanyaghulladékának nagy része szétdobálva hever törökországi városok környékén, a vízen lebeg, illegális hulladékhegyekben halmozódtak fel vagy az út szélén égették el. Koronavírus antigénteszt csomagolást is találtak a vizsgált városok környékén, ami azt jelzi, hogy a hulladék egy része az elmúlt egy év során került oda.
Új intézkedések bevezetése
A török kormány válaszul megtette az első intézkedéseket; betiltja a műanyaghulladék behozatalának egy részét. A polietilén műanyag, mint a sampon és mosószer palackok, műanyag fóliák és zacskók is tiltólistára kerülnek.
A szakértők szerint az Egyesült Királyságnak le kell állítani a műanyaghulladék exportját és új jogszabályok bevezetésére van szükség annak érdekében, hogy a brit nagyvállalatok csökkentsék az előállított műanyag mennyiségét. Továbbá a Greenpeace felszólította a brit kormányt, hogy szüntesse meg az egyszer használatos műanyagokat és ezzel vállalja az 50 százalékos csökkentést 2025-ig.
Az Egyesült Királyság a vizsgálat eredményeire úgy reagált, hogy hajlandóak a megszorítások bevezetésére és a jövőben szigorúbban fogják ellenőrizni az export hulladék országon belüli kezelését és újrahasznosítását.
A cikk szerzője Krakkai Alexandra.