Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2021 áprilisában közel háromszorosa volt az egy évvel korábbinak, a járvány kitörése előtti időszakhoz, 2019 azonos hónapjához viszonyítva azonban 90,6 százalékos a visszaesés – közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A beutazási korlátozások, illetve a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó, a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések hatására idén áprilisban a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 86,9 százalékkal esett vissza 2019 azonos időszakához képest,
Tavaly áprilishoz képest a belföldi vendégek száma 21 ezerrel, a vendégéjszakáké 76 ezerrel lett nagyobb idén áprilisban. A belföldi vendégszám 43 ezer, az eltöltött vendégéjszakák száma 138 ezer volt, ami 123,2 százalékos növekedés. Az éjszakák 61 százalékát szállodákban töltötték, ahol a növekedés mértéke négyszeres volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a forgalom az előző év áprilisit 31, illetve 17 százalékkal múlta felül. A növekedés Budapest esetében volt a legnagyobb, közel négyszeres.
Az előző hónaphoz mérten a belföldi vendégéjszakák száma 2 ezerrel nőtt.
A külföldi vendégek száma 20 ezerrel, a vendégéjszakáké 61 ezerrel nőtt áprilisban a tavaly áprilisihoz képest, a szálláshelyekre érkezett 23 ezer vendég 79 ezer vendégéjszakát töltött el, ami 326,4 százalékos növekedés. A külföldi vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma több mint négyszeresére emelkedett 2020 áprilisához képest. A Budapest-Közép-Duna-vidék turisztikai régióban hatszoros volt a növekedés.
Áprilisban 1261 kereskedelmi szálláshely, köztük 475 szálloda és 570 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében. Az összes vendégéjszaka 63 százalékát a belföldi vendégek töltötték el a szálláshelyeken.
Az összes bruttó árbevétel folyó áron 3,1 milliárd forinttal nagyobb volt, 4,4 milliárd forintra nőtt áprilisban az előző év azonos hónapjához képest.
Idén január-áprilisban az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 81,4 százalékkal kevesebb, összesen 797 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 75,8, a külföldiek 86,8 százalékkal kevesebb (512 ezer, illetve 285 ezer) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 81,6 százalékkal csökkent éves összevetésben, és 15,5 milliárd forintot tett ki az év első négy hónapjában.
(MTI)