Hatalmas eredmény: a Semmelweis Egyetem munkatársa az ország első hivatásos űrorvosa
Dr. Nagy Klaudia Vivien szakterülete a kardiológia, ezen belül az elektrofiziológia.
A Japán Aerospace Exploration Agency (JAXA) egy apró, gömb alakú robotot tervez eljuttatni a Holdra. Érkezése után az eszköz majd adatokat gyűjt a felszínről, így segítségükre lesz, egy, a jövőben emberek által használt Hold rover fejlesztésében és megépítésében.
Sok minden szükséges az emberi jelenléthez egy másik égitesten
A JAXA egyike azon űrügynökségeknek, ahol törekszenek az új technológiák és innovatív eszközök kifejlesztésére annak érdekében, hogy állandóvá tehessék az emberi jelenlétet a Holdon. Az ügynökség jelenleg egy ember által vezérelt és személyszállításra alkalmas rover megépítésén dolgozik, amely biztonságos közlekedési lehetőséget nyújtana az ott tartózkodó űrhajósok számára. Az eszköz fejlesztéséhez van szükség erre az előzetes küldetésre.
2022-ben landolhat az eszköz a Holdon
Az apró, átalakítható robotot a JAXA fejleszti a Sony-val, a Doshisha Egyetemmel és a Tomy Company játékgyártóval együttműködésben. Már megkötötték azt a szerződést is, amelynek értelmében az eszközt 2022-ben az ispace, japán holdkutatással foglalkozó vállalat fogja eljuttatni az égitestre. Az utazást a mikro rover gömb alakban teszi majd meg, és ekkor mindössze 80 milliméter lesz az átmérője. Aztán majd a Hold felszínére érve a 250 grammos robot parancsot kap, hogy alakuljon át aktív üzemmódba. Ekkor az eszköz kinyílik, és az addigi védőgömb két fele kerékként funkcionál majd.
Kis hozzájárulás egy nagy küldetéshez
A kis robot feladata lesz képek és adatok rögzítése a Hold felszínéről. A JAXA-t az érdekli egészen pontosan, hogy a Hold felső kőzetrétegét alkotó regolit hogyan reagál a rover mozgására. Mivel a rover túl kicsi lesz ahhoz, hogy el tudjanak rajta helyezni olyan kommunikációs eszközt, mely nagy távolságra is képes sugározni, így nem fog tudni közvetlenül adatokat küldeni a Földre. Ezeket majd az eszközt szállító űrhajó segítségével továbbítják az itteni kutatóknak. A JAXA azt reméli, hogy az így szerzett adatok átfogóbb képet adnak majd a Hold felszínének összetételéről és tulajdonságairól, ami hatalmas segítség lesz a szakemberek számára egy automatizált vezetési rendszer kifejlesztésében, amely képes lesz eredményesen közlekedni a holdbéli tájon is.
A cikk szerzője Papp Helga.