Elemzők: Fokozták a meglepetést az első negyedévi részletes GDP-adatok

2021. június 01. 15:57

A felfelé javított első negyedévi GDP-adatok részleteiből kerestek magyarázatot a meglepő pozitív fejleményekre az MTI-nek nyilatkozó elemzők.

2021. június 01. 15:57
null

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden kiadott második becslésében felfelé javította az első negyedévi GDP-mutatókat a két hete megjelent, és már akkor is meglepetést keltő első becsléséhez képest. A bruttó hazai termék volumene 2,1 százalékkal alacsonyabb volt a tavalyi első negyedévinél, ami 0,2 százalékkal kisebb visszaesés az első becslésben jelzettnél. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévinél az előzetesen jelzett 1,9 százalék helyett 2,0 százalékkal nőtt, az előző év azonos negyedévihez mérve 1,6 százalékkal csökkent, ami 0,4 százalékponttal kisebb visszaesés az előző közlésnél. Az elemzők az előző negyedévhez mérve 0,3 százalékos, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 3,7 százalékos visszaesésre számítottak még az első becslés előtt.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője megjegyezte:

a KSH tovább tudta fokozni a GDP-növekedéssel kapcsolatos meglepetést.

A negyedéves növekedési adatok alapján a végső fogyasztás dinamikája alig lassult az első negyedévben, ami a szigorodó járványügyi intézkedések fényében mindenképpen pozitív meglepetés. Az első becslés után még azt gondolták az elemzők, hogy a beruházások állhattak a pozitív meglepetés mögött, de ennél nagyobbat nem is tévedhettek volna, hiszen a beruházások negyedéves összevetésben zsugorodtak, amit már a hétfőn kiadott beruházási jelentés előrevetített. Összességében a gazdaság belső motorja lelassult, a nehézségek ellenére mind a termékek, mind a szolgáltatások exportja tovább tudott növekedni, azaz a nettó export volt a másik fő meglepetésfaktor – írta az elemző.

A termelési oldalon általánosságban minden szektor kedvezőbb számokat hozott, mint arra a havi adatközlések alapján számítani lehetett. Az iparban hozzáadott érték egyértelműen felülmúlta az ingadozó havi termelési adatokból következő várakozásokat. Az építőipar negyedéves bővülése szintén felülmúlta azt, amit a termelési adatok sugalltak. Még nagyobb meglepetés a járványügyi korlátozás ellenére is bővülő szolgáltatószektor, ahol főleg a szállítás, raktározás, információ, kommunikáció és a szakmai tudományos tevékenység húzta magával a teljes szektort.

Virovácz Péter szerint a felfelé revideált GDP-adat, valamint a részletek alapján egyértelműen látszik, hogy

az újranyitás következtében a második negyedévben jelentős növekedési potenciál mutatkozik a magyar gazdaságban.

Nem kizárható egy újabb 2 százalék körüli vagy afeletti negyedéves növekedés, amit elsősorban a szolgáltatások húznak majd. Az év második felében pedig ehhez társul az ipar és építőipar együttese is. Mindent egybevetve az ING Bank legfrissebb 2021-re vonatkozó GDP előrejelzése 7,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol.

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője kommentárjában szintén kiemelte, hogy második becslésében a KSH némileg még tovább is javította az első negyedéves kedvező GDP adatot. Termelési oldalról éves összehasonlításban a legtöbb ágazat kismértékű visszaesést szenvedett el, míg néhány ágazat (ipar, mezőgazdaság, információ-kommunikáció, pénzügy-biztosítás) bővülést tudott elérni. Azaz az ágazatok nagy részének teljesítménye között csupán kis szórás volt éves alapon.

Két ágazat szenvedte meg nagyon a koronavírus miatti korlátozásokat: a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, illetve a szállítás, raktározás. E két ágazat esetében érdekes lesz a nyitás utáni adatot a 2019-essel összevetni, amiből kiderülhet, hogy mennyire okoztak a korlátozások tartós károkat. Felhasználási oldalról a fogyasztás a korlátozások miatt visszahúzta a gazdasági teljesítményt, a beruházások hatása semleges volt, míg a nettó export pozitív irányba befolyásolta a növekedést – fejtette ki.

A következő negyedévben már éves és negyedéves alapon is növekedésre számít a szakértő, az utóbbit segíti a korlátozások enyhítése, míg az előbbi a bázisidőszak kedvezőtlen adata miatt kétszámjegyű lehet.

Az év egészében a gazdaság teljesítménye 5 százalékkal vagy szerencsés esetben ennél is nagyobb mértékben növekedhet,

ám a koronavírus okozta kockázatokat továbbra sem szabad szem elöl téveszteni – hangsúlyozta Regős Gábor.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője számára is váratlan volt,  hogy a korábban már meglepetést keltő adatok után a második becslés valamivel jobb számokat hozott, ami arra utal, hogy folytatódik a felzárkózás a magyar gazdaságban.

Hozzátette: a részletes adatokból látható, hogy a termelési oldalon az ipar és a mezőgazdaság tudott pozitív eredményt felmutatni a GDP-hez való hozzájárulásban éves összevetésben. Ugyanakkor a járványhatás miatt a szolgáltatások jelentős mínuszban voltak az első negyedévben. A fogyasztási oldalon az export és az import egyenlege 2 százalékpontot adott hozzá a GDP-adathoz, ám a bruttó felhalmozás és a végső fogyasztás negatívan járult hozzá a GDP-adathoz.

A K&H Bank szakembere úgy látja, a mostani kilátások szerint az idén a GDP éves szinten akár 6 százalék feletti bővülést érhet el.

(MTI, fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!