Egyes jelentések szerint a G7-ek és a Fehér Ház már majdnem megállapodott a minimális globális társasági adó kulcsáról, ám ebből Írország nem kér.
Írország nem tagja a G7-nek, viszont az OECD-nek és az Európai Uniónak igen, ennek értelmében pedig hozzá kell járulnia a változásokhoz, de a Sky News értesülései szerint Írország nem akarja megnövelni a jelenleg hatályban lévő – óriási hasznot termelő – 12,5 százalékos társasági adót, amely az egyik legalacsonyabb szint a fejlett világban.
Az Egyesült Államok döntéshozói a globális minimum társasági adó kulcsát 15 százalékban határoznák meg, ami Magyarország számára is hátrányos lehet, mivel
hazánkban még Írországnál is alacsonyabb, 9 százalékos a társasági adó.
Társasági adókulcs változása
Az OECD támogatja a globális társasági adóról szóló javaslatokat, de a szervezet szerint egyértelműen meg kellene határozni, hogy hol és milyen módon vezetnék be a reformokat.
Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter elmondta, hogy fenntartásai vannak az amerikai tervekkel kapcsolatban, miszerint a minimum globális társasági adó a jövőben megakadályozná a vállalatokat, hogy adóparadicsomokba menekítsék a profitjukat és annak adóját, főleg abban az időben, amikor
Joe Biden az elmúlt évtizedek legnagyobb adóemelését tervezi bevezetni.
bevezetni.
A Sky Newsnak adott interjújában Donohoe elmondta, hogy aggodalommal tölti el, hogy a minimum adóval csak egyes országok és bizonyos méretű gazdaságok járnának jól.
Új trükkök, új szabályok
Ez a nemzetközi egyezmény lenne az évszázad legnagyobb változása a globális társasági adórendszerben. Korábban a vállalatoknak sokkal nehezebb volt különböző számviteli és jogi kiskapuk útján lecsökkenteni az adóterhet. Ma már mindennapos, hogy a vállalatok dollármilliókat fizetnek alacsonyabb adókulccsal rendelkező országokban, károsítva ezzel a székhelyük szerinti országot.
A Biden-adminisztráció pedig ezzel az adóelkerüléssel venné fel a harcot. Az Egyesült Államokban a döntéshozók azt tervezik, hogy megnövelik a jelenleg 21 százalékos társasági adót 28 százalékra és megemelnék az adó mértékét azon amerikai vállalatok esetében, amelyek a tengerentúlon működnek, de már az Egyesült Királyság is tervezi az adók emelését.
Társasági adókulcsok és a globális minimum társasági adó mértéke
Ha Írország nem fogja változtatni az adókulcsot, az jelentősen megnehezíti az Egyesült Királyság helyzetét.
„Támogatom a tervezetet, de az alacsony 12,5 százalékos adókulcsunkat érvényesíteni fogom” – mondta Donohoe. Az ír pénzügyminiszter szerint az alacsony adókulcsnak a jövőben a megállapodás alappillérének kell lenni és szerinte partnereik megértik az aggodalmát.
Lapok szerint bármilyen ajánlattal is áll elő az Egyesült Államok, az nem lesz elég jó Írországnak.
Annak ellenére, hogy az amerikai diplomaták szerint az egyezmény már szinte kész van, még rengeteg akadály állhat a nemzetközi egyezmény elé.
Megújuló barátság és a politikai kioktatás vége. Robert Palladino ideiglenes amerikai nagykövetségi ügyvivővel beszélgettünk, aki márciusban váltotta David Pressmant, s hazánknak mint a béke szószólójának tolmácsolja országa háláját.
„Hogyan tud Magyarország egyenlő baráti kapcsolatot fenntartani Kínával, Oroszországgal és az Egyesült Államokkal úgy, hogy ez a három állam konfrontál egymással? Szerintem az önök kormánya nagyon okos politikát folytat”. Kínai politikai elemzőt, a Csinghua Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének igazgatóját kérdeztük az amerikai hegemóniáról, a konnektivitásról és arról, miért fél sok állam a kínai fenyegetéstől.
Az új egyházfőnek a teológiai mellett van filozófiai, kánonjogászi és matematikusi végzettsége is. Ez mind pontosságot és mélységet indikál. Szilvay Gergely.
Mi a probléma a demokráciával? Miért nem lett köztársasági elnök? Milyen a viszonya Orbán Viktorral? Interjú Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével.
p
0
2
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 2 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Almassy
2021. június 01. 15:10
Nem az a lényeg, hogy 21 v. 9%, mert a tech-óriások kibújnának alóla és csak a tisztességes, helyben adózókat szívatnák.
Az a baj, hogy a tech-óriások azt a 9%-ot sem fizetik meg az "adó-optimalizálás" miatt. Azt kell elérni, hogy a Mo.-i forgalmuk/profitjuk után ugyanúgy adózzanak mint a többi vállalkozás. A profitot pedig itt fektessék be, költsék el.