A Biden-kormány infrastrukturális fejlesztési tervei már készülőben vannak, melyek összértékükben meghaladhatják a 3 billió dollárt. A tervek egyik sarkalatos pontja pedig a digitális szakadék áthidalására irányul.
A több mint 100 milliárd dolláros támogatást a telekommunikációs szolgáltatók kapják, hogy szélessávú, vezeték nélküli internetet biztosítsanak mindenhol. Céljuk, hogy 1 Gbit/s sebességet érjenek el mind a feltöltések, mind a letöltések során. Azonban kérdés, hogy a kormány hogyan osztja szét a támogatást az IT vállalatok között.
Sokan megkérdőjelezik, hogy valóban szükséges-e mindenhol ez a nagyteljesítményű, vezeték nélküli internetelérés és a szélessáv, amikor már számos helyen elérhető a vezetékes internet, mely teljesen jól működik.
Az AT&T jelenleg már 1,1 millió vidéki helyszínt lefed a 4G vezetékes internet szolgáltatásaival, azonban stratégiájuk szerint a jövőben már vezeték nélküli kiépítéseket is szeretnének folytatni.
Azonban nem csak az AT&T az egyedüli hang, akik felszólaltak a teljes szélessáv ellen. A Wireless Internet Service Providers Association csapata is kifejezte nemtetszését a tervvel kapcsolatban. Szerintük a finanszírozási programnak a fogyasztói igényekhez kellene alkalmazkodniuk, és lényegében olyan hálózatok kialakítását javasolnák, amelyek a későbbiekben korszerűsíthetőek, fejleszthetőek lennének, amennyiben igény van rá. Pénzpazarlásnak vélik, hogy olyan helyszíneken is ragaszkodik az állam a vezeték nélküli hálózatok kiépítéséhez, ahol már vezetékkel biztosított az internet elérése.
Biden elnök a következő hetekben várhatóan bemutatja majd az infrastruktúrális fejlesztési tervek további részleteit is, és az is ki fog derülni nemsokára, hogy miként fogja kezelni a digitális megosztottságot.
A cikk szerzője Blősz Dalma.