Digitalizálódik az EU: beüzemelték Szlovéniában az első szuperszámítógépet

2021. április 21. 08:22

Az Európai Bizottság, a luxembourgi székhelyű európai nagy teljesítményű számítástechnika közös vállalkozással (EuroHPC) és Szlovénia kormányával közösen működésbe helyezte az Európai Unió első szuperszámítógépét a szlovéniai Mariborban – közölte az uniós bizottság kedden.

2021. április 21. 08:22
null

A Vega névre keresztelt uniós szuperszámítógép, amelynek számítási teljesítménye 6,9 petaflop, számos területen, egyebek között

a gépi tanulás, a mesterséges intelligencia és a nagy teljesítményű adatelemzés területén is támogatni fogja különböző alkalmazások kifejlesztését.

A szuperszámítógép abban is segíteni fogja az európai kutatókat és ipari szereplőket, hogy jelentős előrelépést érjenek el a biomérnöki tudományok, az időjárás-előrejelzés, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a személyre szabott orvoslás, valamint új anyagok és gyógyszerek felfedezése területén.

A tájékoztatás szerint ez az első olyan uniós szuperszámítógép, amelynek beszerzése uniós és tagállami források együttes felhasználásával valósult meg, 17,2 millió euró (mintegy 6,2 milliárd forint) összegű közös beruházás eredményeképpen.

A szlovéniai mellett az EuroHPC támogatásával további hét uniós helyszínen, a bulgáriai Szófiában, a csehországi Ostravában, a finnországi Kajaaniban, az olaszországi Bolognában, a luxembourgi Bissenben, a portugáliai Minhóban és a spanyolországi Barcelonában alakítanak ki szuper-számítástechnikai központot.

Az amerikai titkosszolgálati tiltástól a magyar digitális atombombáig

A Makronóm korábbi cikke Vattay Gábor történetét mutatta be, aki itthon építene digitális atombombát. Az ELTE fizikusa szerint az Egyesült Államok szándékosan kelt zavart a kvantumszámítógépekkel kapcsolatban, miközben az amerikai multiknál már „ott ketyeg a prototípus a pincében”, és a téma kutatásából kizárják a külföldieket

Vattay úgy látja, egy rövid kitérő után mára egyértelművé vált, hogy minden probléma csak számítási probléma. A világ esszenciája egyedül az, hogy milyen gyorsan tudunk valamit kiszámítani, minek mennyi az információtartalma. „Ez határozza meg, hogy mennyi pénzünk, mennyi hatalmunk van. A végső erő a világban, amire minden más lefordítódik, hogy ki tudja hamarabb kiszámolni a dolgokat.”

Geopolitikai-innovációs versenyről, vagy akár hidegháborúról van tehát szó ebben a tekintetben és Európának sem kellene nagyon lemaradnia.

A Makronóm korábbi Vattay Gábor történetét mutatta be, aki itthon építene digitális atombombát. Az ELTE fizikusa szerint az Egyesült Államok szándékosan kelt zavart a kvantumszámítógépekkel kapcsolatban, miközben az amerikai multiknál már és a téma kutatásából kizárják a külföldieket Vattay úgy látja, egy rövid kitérő után mára egyértelművé vált, hogy minden probléma csak számítási probléma. A világ esszenciája egyedül az, hogy milyen gyorsan tudunk valamit kiszámítani, minek mennyi az információtartalma. Geopolitikai-innovációs versenyről, vagy akár hidegháborúról van tehát szó ebben a tekintetben és Európának sem kellene nagyon lemaradnia.

Az unió is elkezdte a fejlesztéseket

Az EuroHPC közös uniós vállalkozás 2018 novemberében jött létre az Európai Bizottság javaslatára és az Európai Unió Tanácsának támogatásával. A EuroHPC közös vállalkozás európai és tagállami erőforrásokat von össze annak érdekében, hogy világszínvonalú szuperszámítógépeket szerezzen be és helyezzen működésbe. Célja, hogy

az EU világszínvonalú szuperszámítógépes infrastruktúrával rendelkezzen.

Az uniós bizottság emlékeztetett arra, hogy 2020 szeptemberében új nagy teljesítményű számítástechnikai közös vállalkozásról szóló rendeletre tett javaslatot annak érdekében, hogy fenntartsa és előmozdítsa Európa vezető szerepét a szuper-számítástechnika és a kvantuminformatika területén. A javaslat 8 milliárd euró (mintegy 2,8 ezer milliárd forint) összegű beruházást tenne lehetővé a szuperszámítógépek következő generációjába.

(MTI)

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!