Nem meglepő ez egy olyan gazdaságban, melynek dinamikáját elsősorban a beruházások növekedése adja. Ennek ellenére a határidős ügyletek piacán a vasérc árfolyamában átmeneti csökkenés volt tapasztalható az elmúlt napokban.
Bizonytalanság a tőzsdén
A visszaesés aggodalmat okozott mind Kínában, ahol 6,7 százalékos, mind a Szingapúri Tőzsdén, ahol 5 százalékos volt a csökkenés. De a Kínai Kohászati Ipari Tervezési és Kutatási Intézet elnöke szerint, a vasérc határidős árképzése számos tényezőtől függ, beleértve a nemzetközi kínálatot és a tőkepiaci helyzetet is. Emellett persze valószínű oka a visszaesésnek Kína acéltermelés-csökkentési terve is.
Zöld és virágzó gazdaság
A kínai kormány elkötelezett a környezet védelme és az éghajlatváltozással kapcsolatos karbon semlegességi cél elérése mellett. Annak érdekében, hogy a 2060-ig meghatározott célokat elérjék, most elengedhetetlen volt meghatározni az acélgyártás kapacitás csökkentésének irányelveit. Ahhoz, hogy sikerüljön megvalósítani 2060-ra a teljes karbon semlegességet, a kínai gazdaság szén-dioxid kibocsájtásának 2030-tól folyamatosan csökkennie kell. Az acéliparban ezt a maximumot a tervek szerint már 2025-ben el kell érni. Mostanra már Kína számos városa, köztük az észak-kínai Hebei tartományban található Tangshan, a nagy acélipari központ is, kidolgozta az acéltermelés csökkentésére vonatkozó tervezetét.
Csökkenő alapanyag, változatlan termelés
Ez az év Kína 14. ötéves tervének (2021-2025) a kezdete, és ezt az időszakot az acélgyártás reformkorának, egy új korszak indulásának tartják. A csökkentési terv hatására várhatóan idén 30 millió tonna nyersvassal esik vissza az acéltermeléshez szükséges alapanyag előállítása Kínán belül, a tavalyi 1,06 milliárd tonnához képest.
Az esetleges hiány leküzdéséhez a pekingi Lange Acél Információs Kutatóközpont kutatási igazgatója szerint Kínának lépéseket kell tennie az acélimport növelés érdekében, nagyobb mértékben és hatékonyabban kellene felhasználnia az acélhulladékot is.
Innováció és technológiai fejlődés világszerte