Forradalom jöhet a földművelésben? Egy gomba képes volt egy robotot irányítani! (VIDEÓ)
Ez a valóság 2024-ben.
Habár már léteznek puha robotfogók, de ezek leginkább kívülről tűnnek puhának, belül általában kemény, merev elektronikus alkatrészek alkotják. Most azonban egy új és meglepően sokoldalú, biológiai ihletésű, 100 százalékban puha „fogórobotot” alkottak.
A már létező lágy működtetők eddig azonban, komplex integrációt és összekapcsolást igényeltek a különálló funkcionális egységek között az önálló elérés érdekében. Ennél a fejlesztésnél egy teljesen puha robotot alkottak meg, egyetlen egység szintjén, mely képes a testi érzékelésre, működtetésre és vezérlésre.
Érintésre reagáló robot
A kínai délkeleti egyetem tudóscsoportja fejlesztette ki a markoló eszközt, melyet a Vénusz légyfogóhoz hasonló növények ihlettek. Ezek a növények a közvetlen környezetükben történő mozgásra reagálnak. A légyfogó leveleinek végén helyezkednek el az édes illatot árasztó csapdák. Amikor a zsákmány a csapdára száll, majd az érzékelőket megérinti, a levéllemezek pár másodperc alatt összezáródnak és foglyul ejtik az áldozatot.
A kutatók egy folyadékkristályos elasztomer (LCE) néven ismert polimer lemezzel kezdték a kísérletezést, amely a hőmérséklet változásaira reagálva változtatja alakját. Ezután folyékony fémmel (nikkel-infúzióval kezelt gallium-indium ötvözet) kezelve a felületet, mágnesesen sorokba rendezték, ezzel megszakítás nélküli áramkört alkotva. Végül pedig egy szilikon réteggel zárták le az áramkört.
Amikor az áramkörön elektromos áramot vezetünk át, kis mennyiségű hő keletkezik az anyagban. A megérintett felületre gyakorolt mechanikus nyomás megnyújtja az áramkört, aminek következtében az áram és ezáltal az anyag hőmérséklete csökken. Ennek eredményeként az LCE befelé görbül. A nyomás enyhítésével lehetősége van, hogy visszatérjen alapértelmezett sík állapotába. Ezzel a megoldással a kutatók képesek voltak apró tárgyakat megfogni.
A robot a megfogott elemeket képes felemelni, mozgatni majd eldobni, amikor a fogó kibontakozik a kezdeti nyomás elengedése után.
Az eszközt az alábbi videó szemlélteti: