Maszk, vagy nem maszk? – ez itt a kérdés

2021. március 29. 22:48

Az Egyesült Államokban Rand Paul szenátor felesleges politikai színjátéknak nevezte a maszk viselési kötelezettség fenntartását, heves válaszokat kapott dr. Anthony Faucitól, aki az amerikaiak legfőbb fertőzőbetegség szakértője.

2021. március 29. 22:48
null

Dr. Scott Gottlieb a Pfizer igazgatósági tagja Faucihoz hasonlóan óvatosságra és türelemre intett a szenátor beszéde kapcsán, hiszen, bár amerikában jelentősen csökkent az új fertőzöttek száma az utóbbi hetekben, a gyors ütemű oltások ellenére sem megnyugtató a vírus terjedésének lassulása. 

Maszk vita a szenátusban

Az amerikai szenátus bizottsági meghallgatásán Rand Paul szenátor, aki szemészorvosból lett politikus, azt javasolta dr. Faucinak, hogy motiválja az állampolgárokat az oltás beadására azzal, hogy megígéri nekik, az oltás után már nem lesz szükség arra, hogy többé maszkot viseljenek. 

Véleménye szerint ugyanis nagyjából kizárt, hogy bárki elkapja a fertőzést, akit már beoltottak.

Dr. Anthony Fauci, aki már Ronald Reagan elnöksége óta a Fehér Ház vezető orvosi tanácsadója, ellentétesen vélekedik a kérdésről. Szerinte az újabb és újabb mutációk miatt sajnos továbbra is nagyon fontos a maszk viselése, még azok számára is, akik már megkapták az oltást. 

A szenátor szerint viszont nem lehet úgy oltásra sarkallni az embereket, ha közben arra kell számítaniuk, hogy akár még évekig szükséges a maszkokat hordani. Nem túl motiváló a gondolat, hogy az embereknek továbbra is a szabadságuktól megfosztva kell élniük, és az állam segítségére lesznek utalva. 

A Pfizer vezetője Fauci oldalára állt

A vitára reagálva dr. Scott Gottlieb a Pfizer igazgatósági tagja elmondta, hogy hosszabb időre van szükség ahhoz, hogy a tendenciák egyértelműek legyenek, és biztonságosan elhagyható legyen a maszk viselése. 

Elmondása szerint áprilisban és májusban lehet majd látni, hogy tovább csökkenek-e a fertőzöttségi számok.

Ha a nyitás ellenére sem lesz visszaesés a mutatókban, és biztossá válik a fény az alagút végén, akkor természetesen lehetőség nyílik a maszkviselési és gyülekezési szabályok lazítására. A Pfizer vezetője abban azonban egyetértett Rand szenátorral, hogy valamilyen reményt, egy pozitív képet kell az embereknek festeni, ami kellőképpen motiválja őket arra, hogy elmenjenek beoltatni magukat. Hiszen bár nagy erőkkel folyik az oltások beadás, még mindig csak a lakosság 12 százaléka kapta meg mindkét oltást, és csak 23 százalékuk van túl az első adag vakcina beadásán. 

Dr. Gottlieb azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyári javuló vírushelyzet után számítani kell arra, hogy az őszi és téli hűvösebb időjárás hatására a megbetegedések újra megszaporodhatnak. Persze ez remélhetőleg az oltások miatt már nem jelent majd akkora problémát, mint az elmúlt hónapokban, de elővigyázatosságból lehet, hogy újra érdemes lesz majd a maszkokat használni, különösen utazások alkalmával. 

Zavaros vélemények és intézkedések

A jövő azonban nyilván még kérdéses, és nem biztos, hogy érdemes jóslásokba, sőt akár véleménynyilvánításokba bocsátkozni. Különösen akkor, ha visszatekintünk az elmúlt egy évre, és megnézzük, milyen egymásnak ellentmondó információk irányították életünket, mióta a COVID a részévé vált. 

2020 januárjában még maga dr. Fauci is azt mondta, a korona vírus nem jelent komoly veszélyt az USA állampolgáraira, nem kell miatta aggódni. Majd március 11-én már belátta, hogy ez a vírus tízszer halálosabb, mint az influenza, bár egy általa publikált tudományos cikkben egészen mást írt. Aztán két héttel később ő maga nyilatkozta, hogy a COVID esetében a halálozási arány jóval kevesebb lehet, mint 1 százalék, ami hasonló, mint egy súlyos szezonális influenza esetében. Március 8-án még úgy vélte az egészségügyi tanácsadó, hogy nem indokolt, hogy az emberek maszkot viseljenek. Ezzel a kijelentéssel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is egyetértett, még március 19-én. Sőt, akkori nyilatkozatuk szerint a maszk helytelen használata hamis biztonságérzetet kelthet és fokozhatja a fertőzés kockázatát. 

Ellentmondás tehát, akad bőven. Reméljük, hogy a jövő tisztább képet fog mutatni, mint a mögöttünk álló egy év. Az viszont egészen biztos, hogy amíg Magyarországon nem javulnak a fertőzöttségi adatok, mi jobban tesszük, ha figyelmesen betartjuk a maszkviselésre vonatkozó szabályokat. 

A cikk szerzője: Papp Helga

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zara
2021. április 03. 00:45
az egész maszkviselés csak pszihológiai hadviselés... 1. A May 2020 meta-study on pandemic influenza published by the US CDC found that face masks had no effect, neither as personal protective equipment nor as a source control 2. A Danish randomized controlled trial with 6000 participants, published in the Annals of Internal Medicine in November 2020, found no statistically significant effect of high-quality medical face masks against SARS-CoV-2 infection in a community setting. 3. A large randomized controlled trial with close to 8000 participants, published in October 2020 in PLOS One, found that face masks did not seem to be effective against laboratory-confirmed viral respiratory infections nor against clinical respiratory infection.” 4. A February 2021 review by the European CDC found no significant evidence supporting the effectiveness of non-medical and medical face masks in the community. Furthermore, the European CDC advised against the use of FFP2/N95 respirators by the general public. 5. A July 2020 review by the Oxford Centre for Evidence-Based Medicine found that there is no evidence for the effectiveness of cloth masks against virus infection or transmission. 6. A November 2020 Cochrane review found that face masks did not reduce influenza-like illness (ILI) cases, neither in the general population nor in health care workers. 7. An April 2020 review by two US professors in respiratory and infectious disease from the University of Illinois concluded that face masks have no effect in everyday life, neither as self-protection nor to protect third parties (so-called source control). 8. An article in the New England Journal of Medicine from May 2020 came to the conclusion that cloth face masks offer little to no protection in everyday life. 9. A 2015 study in the British Medical Journal BMJ Open found that cloth masks were penetrated by 97% of particles and may increase infection risk by retaining moisture or repeated use. 10. An August 2020 review by a German professor in virology, epidemiology and hygiene found that there is no evidence for the effectiveness of cloth face masks and that the improper daily use of masks by the public may in fact lead to an increase in infections. https://swprs.org/face-masks-evidence/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!