A cikk eredetileg a Ma7.sk oldalon jelent meg.
Ižip írása kezdetén visszaemlékezik, hogy az eurózónában a 2008-as válság kezelésére az egyik közgazdasági mantra a nadrágszíjmeghúzás, a spórolás volt. Akkor Angela Merkel szívósan védelmezte ezt a gondolatot, a költségvetési megszorítást, az államadósság leszorítását, remélve ezzel az eurózóna integritásának megőrzését.
Persze voltak, akik más mintákat is adtak, főleg egyes lesajnált kisállamok, amelyek módszereire ráragasztották az unortodox jelzőt.
Persze, ez akkoriban kontárságnak tűnt, viszont pár éven belül mégis hozták az eredményeket.
Azóta az unortodoxia módszerei elfogadottá váltak a közgazdasági uralkodó véleményekben, annyira, hogy szinte a világ minden komoly gazdaságpolitikus a megszorításokat már elavult válságkezelési módszernek tartja.
Nos, nézzük Ronald Ižip milyen három leckét kínál fel a kormánynak:
1. A társadalmi stabilitás előbbre való, mint rövidtávon megtartani az államadósságot
Ahogy a szerző is leírja, annyira, hogy az OECD, a Világbank vagy az IMF is kifejezte aggodalmát, a kormányok túl gyorsan fejezik be a gazdaságmentő lépéseiket. Látják, hogy az ösztönzők hirtelen leállítása rosszabb következményekkel jár, mint az államadósság növekedése. És ennek nemcsak gazdasági vonzata van, mert mindenki érzi a kapcsolatot a gazdasági teljesítmény csökkenése és a társadalmi feszültségek növekedése között.
A gazdasági segélyek korai befejezése növelné a jövedelmi különbségeket, megosztaná a társadalmat, és erősítené a globalizáció elutasítottságát.
Persze, a pénz ráöntésével lehetne csökkenteni a politikai és társadalmi válságok kockázatát, segíteni a gazdasági növekedést, de ennek ára, hogy megnő az államadósság. Erre itt vannak a jegybankok, amelyek alacsonyan tartják a kamatokat (egyelőre), amivel stabilizálni tudják az államadósság kezelését.
2. A magasabb adók segíthetnek megőrizni a társadalom stabilitását
A szerző szerint a jelenlegi problémákra a megoldás nem az alacsonyabb adók, hanem inkább a magasabb adók a megoldás.
A több adó, nagyobb bevételt jelent a költségvetésnek, amelynek segítségével a kormányok kompenzálni tudják a koronavírus vagy a globalizáció következményeit az embereknek, anélkül, hogy politikai forrongás keletkezne.
Példaként a skandináv államokat hozza fel, mint sikeres stratégiát, amely sikeresen kezelte nemcsak a 2008-as, hanem a koronavírus válságot is. A skandináv államok kicsi és exportorientált gazdasággal rendelkezik, akárcsak Szlovákia. Viszont Szlovákiával ellentétben, az északiak a közszféra kiadásainak jelentős részét a versenyképesség és az innovációk támogatására költik. Ennek jele, hogy erősen digitalizált és hatékony az államigazgatás