Tudósításunk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara online évnyitó rendezvényéről.
Orbán Viktor: Védekezésből támadásba megyünk át – itt a Gazdaság-újraindítási Akcióterv
A miniszterelnök a gazdaság válság előtti teljesítményét dicsérte, szinte minden mutató pozitív irányba haladt a járvány előtt. Orbán szerint a járvány nem tudta ledönteni a magyar gazdaságot, de „gyomrost adott nekünk”. Viszont, még a járvány alatt is voltak jól működő ágazatok, de a vendéglátás és a turizmus szinte teljesen megállt.
Orbán Viktor elismételte a Gazdaságvédelmi Akcióterv sikeres intézkedéseit. A teljes akcióterv mérlegéről azt mondta a miniszterelnök:
„2020 decemberében ugyanannyian dolgoztak Magyarországon, mint egy évvel korábban, így a védekezés elérte a célját, hiszen ez a munkahelyek megőrzése volt”.
Orbán pozitívan értékelte azt is, hogy nem segélyezéssel próbálták kezelni a válságot, hanem a munkaalapú gazdaság mellett tartottak ki.
Az eddigi gazdasági lépések kapcsán a miniszterelnök a nyári nemzeti konzultáció eredményeit is ismertette. Ez alapján az emberek kibírhatatlannak tartják, ha be kell zárni az óvodákat, iskolákat és munkahelyeket. Éppen ezért ezektől tartózkodott a kormány a válságkezelésben, de a kellemetlen, de kibírható intézkedéseket meg kellett hozni. A Gazdaságvédelmi Akcióterv januárral lezárult.
A Gazdaság-újraindítási Akcióterv kapcsán február közepén újabb nemzeti konzultáció várható a nyitás pontos lépéseit illetően.
Orbán Viktor elismételte a nemrég meghozott gazdaságtámogató döntéseket, mint például a 13. havi nyugdíj visszaépítése, illetve a 25 év alattiak szja mentessége. A vállalkozásoknak segítséget jelenthet egy újonnan elfogadott hitelkonstrukció.
A kormány tegnap elfogadott javaslata alapján 10 évre, 10 millió forintig 0 százalékos hitel vehető fel, mely ráadásul 3 éves moratóriummal indul.
A miniszterelnök szerint húsvéttól várhatók lazítások, április 1-től indul a Gazdaságújraindítási Akcióterv következő üteme. Ez a már korábban bejelentett 1500 milliárd forintos egyetemi fejlesztésre épül, de Orbán szeretné, ha ezt az összeget 2000 milliárdig is sikerülne feltornázni. Július 1-től indul a harmadik ütem:
a cél a magyar gazdaság teljes digitalizációja, a zöld és a körforgásos gazdaság előtérbe helyezése.
Emellett ekkor a miniszterelnök szerint bejelentik majd a magyar vidék eddigi legnagyobb fejlesztési tervét.
Orbán szerint a járvány után új világgazdasági korszak kezdődik: a bezárt gyárak keresik, hogy hol nyithatnak újra (ez nem feltétlenül az a hely lesz, ahol a járvány miatt be kellett zárniuk), és Magyarország szeretne minél több beruházását idehozni.