Varga Mihály: Várhatóan 9–10 százalékos reálbér-emelkedés és 3 százalékos gazdasági növekedés is elérhető lehet jövőre
A pénzügyminiszter szerint Trump visszatérése stabilizációt hozhat.
A válaszadók többsége elégedett a magyar gazdaságpolitika elmúlt 10 évével, derül ki a Nueco felméréséből. A kutatás több mint 1000 fő bevonásával készült február elején és arra ad választ, hogyan ítélik meg a 2010 utáni időszak gazdasági intézkedéseit a megkérdezettek. Az összesítésből az látszik, hogy a válaszadók 60,7 százaléka elégedett, illetve 38,2 százalékuk elégedetlen.
„Ön elégedett az elmúlt 10 év gazdaságpolitikájával?” – hangzott a felmérés kérdése. Forrás: Nueco
„Az elmúlt 10 év gazdaságpolitikájáról mondtak véleményt a megkérdezettek. A válaszadók többsége, 60,7 százalékuk elégedett, kisebbségben vannak az elégedetlenek, arányuk 38,2 százalék.
A két csoport éles kettéválását mutatja, hogy mindössze 1,1 százalék azok aránya, akik semlegesen értékelik a 2010 utáni időszak gazdasági intézkedéseit” – számol be a Nueco az általa készített online kutatás eredményéről.
A többség szerint fejlődik az ország
A megkérdezettek közül többen ki is fejtették véleményüket, ezekről számolt be lapunknak a kutatást végző szervezet vezetője, Pálfalvi Milán:
„»Mindenki láthatja, hogy az ország épül!« – ezzel a véleménnyel írható le, miként vélekednek makrogazdasági szinten azok, akik elégedettek.
Többen kifejtik, hogy szerintük ehhez hozzájárult az »IMF hazaküldése«, a »segély helyett munkát« politika
és az is, hogy »sikerült leszámolni a merjünk kicsik lenni« rossz hozzáállással.”
„A saját bőrünkön is érezzük az intézkedések hatását”
„A háztartások esetében a »jobban élünk, mint 2010 előtt« mondattal lehetne összegezni a többség álláspontját. Ennek okát a családok támogatásával magyarázzák, érveket, példákat hoznak fel saját személyes életükből. Ezzel szemben az elégedetlenek táborában erőteljes a protest hangulat, és sok esetben jelen van az érzelmektől sem mentes vélemény” – árulta el Pálfalvi.
Polarizálódik a társadalom
„Kiélezett különbség mutatkozik az elégedettek és az elégedetlenek között. Ezt jól mutatja az is, hogy a válaszadók között elhanyagolható azok aránya, akik semlegesek. Szélsőséges vélemények a kisebbik csoportban jellemzőek, míg a többség inkább érveket sorakoztat fel.
A kutatás eredménye röviden úgy foglalható össze, hogy a megkérdezettek többsége pozitívan értékeli az elmúlt 10 év gazdaságpolitikáját.”
– zárta gondolatait a Nueco vezetője.
Borítókép: MTI/MTVA/Vasvári Tamás