A brüsszeli hübrisz fonnyadó mosolya

Brüsszel buborékba zárta magát, a pragmatikus gondolkodást száműzte, Európa pedig egy ideológiai alapú politika csapdájában találta magát, ahol az Európai Bizottság egyszemélyes parancsnoksága diktál.

Mérsékelte az euróövezet idei gazdasági visszaesésére vonatkozó előrejelzését és visszafogta egyúttal az elkövetkező évekre jelzett gazdasági növekedés mértékét is a kormányzótanács decemberi monetáris politikai döntésének bejelentése alkalmából tett prognózisában az Európai Központi Bank (EKB).
A harmadik negyedévben 12,5 százalékkal nőtt az euróövezeti bruttó hazai termék az előző negyedévhez képest az EKB kimutatása szerint, de ezzel még nem érte el a krízis előtti szintet. A negyedik negyedévben azonban a járvány második hulláma miatt bevezetett korlátozó intézkedések következében a gazdasági teljesítmény újabb csökkenését várja az EKB, de a második negyedévi visszaesésnél jóval kisebb mértékűt.
A negyedik negyedévi második korlátozási fázisban a nehézségek eltérően oszlanak majd meg a különböző gazdasági szektorok között. A legsúlyosabban a szolgáltatóipari ágazatokat érintik az intézkedések a közösségi érintkezés és a mobilitás korlátozása miatt, sokkal nagyobb mértékben mint a termelőipari ágazatokat. A gazdasági növekedést a lakossági kiadásokat és a vállalati beruházásokat visszafogó óvatosság terheli majd meg elsősorban.
A növekedési kilátásokat továbbra is sokkal inkább negatív mint pozitív tényezők módosíthatják, ezeknek a mértéke azonban enyhült az előző prognózishoz képest.
Az EKB eszerint a szeptemberben jelzett 8,0 százalékról 7,3 százalékra mérsékelte az euróövezeti bruttó hazai termék idei csökkenésére vonatkozó előrejelzését a csütörtöki prognózisában. A jövő évi GDP-növekedésre tett előrejelzését pedig 3,9 százalékra mérsékelte a szeptemberi 5,0 százalékról. A növekedés mértéke 2022-ben 4,2 százalékos lesz 3,2 százalék helyett, 2023-ban pedig 2,1 százalékos lesz az euróövezetben az EKB szerint.
Az idei infláció 0,2 százalék lesz a szeptemberben jelzett 0,3 százalék helyett, majd az elkövetkező három évben már egy százalék feletti: jövőre 1,0 százalékos, 2022-ben 1,1 százalékos, 2023-ban pedig 1,4 százalékos.
(MTI)